Řidiči velkých aut už nebudou mít vjezd do historického centra Brna zdarma jako ostatní řidiči. Vedení města tím chce více omezit provoz a zároveň mít příjem na opravu zničené dlažby. Předpokládá se, že zpoplatnění vjezdu začne fungovat od září. Nepočítá ovšem s tím, že by se mohli samotní obchodníci tomuto vzepřít, nebo přenést tyto náklady do cen za zboží.
Vedení Brna dál přitvrzuje v regulaci vjezdů do historického centra vymezené ulicemi Husova, Nádražní, Koliště a Moravské náměstí. Už od minulého září je možné získat povolení jen do některých částí, kam člověk s autem potřebuje, stále je však pro všechna auta povolení zdarma. A to se společně s donedávna hojně proudícími auty přes náměstí Svobody projevuje na dlažbě. Ta je na mnoha místech zničená a Brno teď vyjde na miliony korun její oprava. „Zpoplatněním chceme omezit jejich pohyb tak, aby nedocházelo zbytečně k dalšímu poškozování už tak špatného stavu vozovky v centru města,“ uvedl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).
Pro získání povolení k vjezdu do centra bude nadále nutné prokázat důvod vjezdu a doložit potřebné doklady.
„Momentálně evidujeme asi 200 vydaných dlouhodobých vjezdových oprávnění pro nadrozměrná vozidla. Typicky jde o auta městských firem, která zajišťují například svoz odpadů nebo zásobování větších provozů. K nim se přidávají další krátkodobá na zajištění staveb,“ sdělil radní.
Právě popeláři nebo zametací stroje ale podle něj dostanou výjimku a budou i nadále po centru jezdit bez poplatku. „Obecně by se mělo jednat o vozidla, která konají službu ve veřejném zájmu,“ podotkl Kratochvíl. Platit naopak budou auta mířící na stavbu nebo velké zásobovací vozy. Ty přitom tvoří většinu zdroje příjmu obchodníků, kteří se na dotaz, zdali ví o tomto postoji MMB a nezmění názor na podnikání v historickém centru, nebo přenesení nákladů do cen úplně neshodují s názory radního pro dopravu. Téměř všichni pak připouští, že toto povede ke zdražení a přenesení těchto nákladů na zákazníky, nebo je donutí odejít z centra města.
Petr Markus, který nedávno opakovaně poukázal na ten stav, kdy řada obchodníků začala mizet z centra města přitom je ten, který jako jeden z moc mála veřejně kritizoval celý systém a jakým směrem jde. Je to i ten člověk, kterému naprostá většina lidí na facebooku nadává a schvaluje současné jednání s rezidentním parkováním i postojem města proti obchodníkům, kteří dle řady obyvatel musí vše snášet co uzná za vhodné město.
Proto tak naprostá většina prostor, kde jsou ještě nyní obchody jsou už do pronájmu, nebo už jsou volné a obchodníci utekli na okraje města, nebo mimo Brno. Kdo se podívá na web sreality.cz a hledá obchodní prostory, pak najde téměř celé centrum města do pronájmu. Může to tak být paradox toho, co chce udělat město Brno za vedení ODS, to které v 90-tých letech vylidnilo centrum města a dalo roky práce, aby se sem vrátili obyvatelé města. Nyní se tento trend opět opakuje a bohužel pod celou řadou lží vedení města Brna.
Petr Markus je i ten člověk, který opakovaně upozornil na aktivity radnice Brna-střed, která chtěla omezit provoz tramvají skrze historické centrum města. Díky němu řada lidí se začala tomuto záměru bránit. Vysloužil si pak řadu urážek i od člena radnice Mgr. Jan Mandát (Brno autem), dle kterého je pán Markus kriminálník a lhář. Nikdy Brno autem neslibovalo ani ODS, že zruší rezidentní parkování, natož by chtělo omezovat provoz tramvají po centru města. Proto si vysloužil Mgr. Jan Mandát hromadu kritiky za své arogantní jednání a zvláště od starší generace, včetně velkého množství mladší generace, která jezdí do školy od Hlavního nádraží či do práce a dle pana radního jsou mu na obtíž, jak se vyjádřil na adresu řady obyvatel města, než odstranil své komentáře k příspěvkům, které kritizovali nejenom omezení průjezdu tramvají historickým centrem města, ale i současné zpoplatnění aut pro zásobování.
Jasný je už i ceník poplatků.
Za vozidla o hmotnosti 3,5 až 7,5 tuny se budou platit tři tisíce korun za měsíc, 18 tisíc korun za půlroční a 36 tisíc korun za roční oprávnění.
Vozy s hmotností 7,5 až 17 tun vyjde měsíční oprávnění na 6 tisíc korun, půlroční na 36 tisíc korun a roční na 73 tisíc korun. U vozidel nad 17 tun bude možné koupit jen roční oprávnění za 73 tisíc korun.
Ke kontrole, že do centra nevjíždí někdo bez vyřízeného oprávnění a zaplaceného poplatku, budou sloužit kamery. Ty s dvouletým zpožděním začaly fungovat teprve teď v březnu. Udělá Brněnský magistrát historické centrum města opět vylidněným, díky své posedlosti vydělávat peníze na všem co jde a zvláště na podnikatelích a místních obyvatelích, kteří do 2 let budou mít po celém městě rezidentní parkování? Pro koho vlastně je město Brno, které v roce 2020 opustilo přes 10 tisíc obyvatel do okolních satelitů?
Zdroj: Úřad práce – Brno, MMB, Marek Osouch MF Dnes