Vláda Kataru vydala oficiální omluvu za povinná gynekologická vyšetření, která byla podrobena několika desítkám žen na letišti v Dauhá, uvádí Le Monde. Tvůrci politiky v zemi na Arabském poloostrově oznámili vyšetřování případu, které začalo hledáním opuštěného novorozence na toaletě v hlavním městě Hamadu.
2. října agenti na letišti v Dauhá přinutili cestující na letu Qatar Airways do Sydney podstoupit gynekologická vyšetření, aby zjistili, zda některá z nich nedávno porodila. Incident vyvolal diplomatický spor mezi Austrálií a Katarem. Tvůrci politiky v Canbeře vehementně protestovali proti takovému zacházení se svými občany.
Katarský premiér Khaled Ben Khalifa Al Thani uvedl ve svém prohlášení, že bude provedeno „důkladné a transparentní“ vyšetřování. Hlava státu dodala, že Katar se „zavázal k zajištění bezpečnosti a pohodlí všech cestujících přicházejících do země“.
Australská ministryně zahraničí Marise Payne ve středu odhalila, že počet postižených žen mohl být výrazně vyšší, než se původně myslelo, a situaci popsal jako „vážně znepokojivou“. Podle několika zdrojů bylo celkem osmnáct cestujících nuceno podstoupit gynekologická vyšetření, včetně třinácti australských a jedné francouzsky. Tvůrci politiky v Canbeře okamžitě začali spolupracovat s dalšími zeměmi, jejichž důstojnost byla porušena. Nebylo však zveřejněno, ze kterých zemí pocházejí ostatní oběti, což vysvětluje jako „v dobrém případě a při respektování soukromí obětí“. Australská vláda rozhodne o „dalších krocích“ poté, co obdrží vysvětlení od katarských představitelů.
The Guardian získal výpověď jedné z cestujících Kim Mills, která byla převezena na tmavé parkoviště, kde čekaly tři sanitky. Poté, co zjistili, že jí bylo 60 let, ji agenti neposlali na prověření její dělohy. Moje nohy se jen třásly. Byla jsem vyděšená, že mě někam vedou. Proč nám nevysvětlili, co se děje? Bylo to naprosto hrozné. Nechci si ani představit, jaké to bylo s těmito dalšími chudými mladými ženami, řekla Mills. „Několik žen bylo nervózních, jedna z nich, mnohem mladší, dokonce plakala,“ prozradil cestující Wolfgang Babeck, který incident sledoval z letadla. Ta také řekla, že dost žen plakalo a odmítalo dál letět s Qatar Airways po tomto incidentu, o kterém neměli vědět ani piloti společnosti Qatar Airways, kteří se okamžitě po přistání obrátili na Australské úřady.
Pověst Qatar Airways a Kataru je poškozena
Skandál může tvrdě zasáhnout prestiž Kataru, který bude první arabskou zemí v historii, která příští rok uspořádá mistrovství světa ve fotbale. Dříve tento stát bohatý na plyny investoval obrovské prostředky do kultury, médií a sportu. Může také utrpět pověst společnosti Qatar Airways jako jednoho z nejuznávanějších leteckých dopravců na světě. Kromě toho je Austrálie velmi důležitým trhem pro leteckou společnost z Doha, která ještě před pandemií koronaviru SARS-CoV-2 začala nabízet šest spojení do této země.
Mezinárodní letiště Hamad dosud nezveřejnilo podrobnosti zjištěné tohoto incidentu ani počet žen a letů, kterých se incident týká. „Naše lékařské služby se řídily obavami o zdraví matky, která právě porodila, a touhou ji lokalizovat. Lidé, kteří měli přístup do konkrétní oblasti letiště, kde byl novorozenec nalezen, byli požádáni, aby s vyšetřováním pomohli“ – vysvětlily letištní orgány v hlavním městě Kataru . „Je to mimořádný incident a nikdy v životě jsem o ničem takovém neslyšela,“ dodala Marise Payne. O novorozence nalezeného 2. října se starají sociální pracovníci.