Po měsících sporů byl vypracován koncept restrukturalizace pro nemocnou divizi nákladní železniční dopravy: má být zrušeno 2 300 pracovních míst a mají vzniknout nové obchodní jednotky – se souhlasem podnikové rady.
Nemocná dceřiná společnost železniční nákladní dopravy DB Cargo se po měsících sporů s podnikovými radami a Svazem železnic a dopravy (EVG) rozhodla pro koncepci restrukturalizace. To zahrnuje mimo jiné redukci 2300 pracovních míst, jak společnost oznámila.
Kromě toho mají být zakládány nové obchodní jednotky, aby se mohly více zaměřit na potřeby zákazníků. Jedná se o segmenty oceli, automobilového průmyslu, chemie a surovin i spotřebního zboží.
„Každá obchodní jednotka funguje jako nezávislá společnost, má své zaměstnance, vlastní lokomotivy a vlastní nákladní vagóny,“ pokračuje Cargo. „A: Má plnou odpovědnost za kvalitu, přepravní výkon a finanční výsledek.“
Pod firemní záštitou zůstává kombinovaná doprava
O původně plánovaném outsourcingu takzvané kombinované dopravy – například kontejnerové dopravy z námořních přístavů či terminálů – na firemní dceřinou společnost se už nemluví. Říkalo se, že kombinovaná doprava zůstane pod hlavičkou DB Cargo. Outsourcing byl jedním z hlavních bodů sporu mezi zaměstnavateli a podnikovými radami.
Prostředí na trhu logistiky však zůstává obtížné, uvedl mluvčí společnosti. „Budeme na to reagovat a očekáváme další významné úpravy.“ To znamená, že by mohlo dojít ke ztrátě ještě více pracovních míst, zejména v administrativě.
Generální rada zaměstnanců schválila
Generální podniková rada podle vlastních informací schválila koncepci ve středu v dalším kole jednání. Po měsících sporů je nyní dohoda o budoucnosti skupiny.
„Schválení pro nás nebylo jednoduché,“ řekla místopředsedkyně Svazu železnic a dopravy (EVG) a dozorčí rady Cargo Cosima Ingenschay. „DB Cargo se dostalo do obtížné ekonomické situace kvůli špatnému řízení a nedostatku politického prostředí.“
Provozní propouštění se proto neplánuje. Podle EVG bylo rozhodnuto o sociálním plánu a programu dobrovolné rezignace. „To bylo také obtížné, ale vzhledem k současné situaci to bylo přijatelné rozhodnutí,“ zdůraznil Ingenschay. Díky dohodnutým opatřením má nyní představenstvo v ruce všechny nástroje, aby se skupina vrátila na cestu do budoucna a zisku.
Cargo je roky v krizi
DB Cargo uvádí, že má 31 000 zaměstnanců. Společnost již léta vykazuje velké ztráty. Jen v prvním pololetí letošního roku činila provozní ztráta před úroky a zdaněním (EBIT) více než 260 milionů eur.
Velká část ztrát vzniká v tzv. jednovozové dopravě. Náklad se odebírá přímo od průmyslových zákazníků a vagóny se na seřaďovacích nádražích sestavují do dlouhých vlaků. V cílové stanici se pak tyto opět oddělí a vozy se přepravují jednotlivě.
Mnoho odborníků se domnívá, že tuto nabídku nelze provozovat ekonomicky. Spolková vláda proto finančně podporuje provoz jednotlivých vozů.
Řízení o státní podpoře EU stále probíhá
V současné době je stále otevřené řízení o státní podpoře ze strany Evropské komise. Od začátku roku 2022 úřad prověřuje, zda federálně vlastněná železniční skupina dokáže vyrovnat ztráty u DB Cargo takzvanou dohodou o převodu zisku. Již nyní je jasné, že Komise tento přístup zakáže.
DB Cargo se proto bude muset v budoucnu finančně postavit na vlastní nohy. Lze si také představit, že Komise nařídí, aby byly jednotlivé obchodní oblasti nákladní dopravy v rámci postupu zadány externě.