
© DB Cargo
Digitalizace a automatizace činí železniční nákladní dopravu vhodnou pro budoucnost: plně automatizovaná lokomotiva má zvýšit efektivitu posunovacích operací na nákladních nádražích. Celorepublikové nasazení je v přípravě.

Dceřiná společnost Deutsche Bahn pro nákladní železniční dopravu, DB Cargo, pokračuje v digitalizaci a automatizaci železniční nákladní dopravy. Důležitým krokem na této cestě je automatizace posunovacích operací na odstavných nádražích. Tam se nákladní vlaky rozdělují, vagony třídí a skládají do nových vlaků. Posunovací lokomotivy potřebné pro tento účel jsou stále z velké části ovládány ručně. K tomuto účelu budou v budoucnu sloužit plně automatické „tlačné lokomotivy“.
Jejich automatizační technika je nyní vyvíjena do připravenosti pro sériovou výrobu společně se dvěma dceřinými společnostmi Bosch. Bosch Engineering GmbH a ITK Engineering GmbH jako dalšími silnými průmyslovými partnery. Tato technologie umožní v budoucnu efektivněji sestavovat vlaky pro další přepravu. To posiluje konkurenceschopnost přepravy jednotlivých vagónů a je rozhodující výhodou při přesunu většího objemu dopravy na ekologicky šetrnou železnici.
Sigrid Nikutta, členka představenstva pro nákladní dopravu ve společnosti Deutsche Bahn AG a předsedkyně představenstva DB Cargo AG: „Vývojem plně automatizované lokomotivy typu push-pull otevíráme další kapitolu v digitalizaci a automatizaci železniční nákladní dopravy. To vytváří vyšší ziskovost pro DB Cargo a zlepšuje rychlejší restrukturalizaci z programu DB Cargo, což přispěje k rychlejšímu a rychlejšímu odbavování zákazníků naší skupiny DB S jejich transportů.“
Dr.-Ing. Frank Schmidt, výkonný ředitel ITK Engineering GmbH a Bosch Engineering GmbH: „S prvním sériovým vývojem plně automatizovaného kolejového vozidla v hlavním železničním sektoru představuje tento projekt důležitý milník na cestě k automatizovanému provozu vlaků. Inteligentní software je základním prvkem tohoto automatizačního kroku. Jsme rádi, že můžeme přispět našimi odbornými znalostmi v oblasti vývoje softwaru a systémů pro kolejová vozidla.“
První kroky k zavedení plně automatizované lokomotivy již byly úspěšně provedeny s prototypem na seřaďovacím nádraží Mnichov Sever. Očekává se, že plně automatická push-pull lokomotiva obdrží schválení od Spolkového železničního úřadu na konci roku 2027. Od roku 2028 se plánuje použití ve velkých vlakotvorných nádražích DB Cargo v Německu.
DB Cargo zadalo společnosti Bosch Engineering GmbH a ITK Engineering GmbH, obě stoprocentní dceřiné společnosti Robert Bosch GmbH, sériovým vývojem plně automatické tlačné a tažné lokomotivy. Bosch Engineering vyvíjí automatizační jednotku pro plně automatický provoz, včetně senzorů a algoritmů pro detekci prostředí. ITK zodpovídá za vývoj operátorského pracoviště na straně infrastruktury, které realizuje zadávání a správu jízdních příkazů a přenáší je do spouštěcí lokomotivy. Partnerství trvá do října 2027.
Projekt „Plně automatická push-pull lokomotiva“ je financován Spolkovým ministerstvem pro digitál a dopravu (BMDV) prostřednictvím programu Budoucnost železniční nákladní dopravy.
Podobné zprávy
Stadler nabídl 14 vlaků FLIRT na polské regionální železnici Koleje Mazowieckie
64 000 dalších míst pro cestující na Gotthardské ose
Německá celostátní jízdenka Deutschlandticket by se mohla zdražit od roku 2027