Deutsche Bahn a svaz strojvedoucích GDL se dohodly na kolektivní smlouvě. „Jednali jsme o dobrém kompromisu,“ řekl vedoucí odborů GDL Claus Weselsky na tiskové konferenci o výsledku jednání. To zahrnuje mimo jiné dotace Corony až do výše 600 eur, zvýšení mezd o 1,5 procenta v prvním kroku do prosince 2021 a zvýšení mezd o 1,8 procenta ve druhém kroku do března 2023. Pro všechny členy odborů, kteří jsou přijati do firmy a členy odborů k 31. prosince 2021, budou pobírat firemní důchod. Kolektivní smlouva platí do 31. října 2023.
Spor zprostředkovali také předsedové vlád spolkových zemí, především ministerští předsedové Dolního Saska a Šlesvicka-Holštýnska, Stephan Weil (SPD) a Daniel Günther (CDU). Günther hovořil o dobré zprávě pro všechny zákazníky Deutsche Bahn: „Nakonec je tu výsledek, který podporují všichni zúčastnění.“ Zástupci železnice i šéf odborů Weselsky poděkovali za angažovanost obou premiérů.
Deutsche Bahn nabízí svazu strojvedoucích GDL novou „složku odměn“. V mzdovém konfliktu Deutsche Bahn podle vlastních informací v sobotu (11. září) vylepšila nabídku, aby se rychle dohodla. Jak vysoká by takzvaná složka poplatku měla být a jak by se měla platit, železnice neoznámila. GDL chce prozkoumat novou nabídku Deutsche Bahn. GDL v sobotním prohlášení vysvětlilo, že bude vyhodnoceno a informováno „v pravý čas“ o dalších krocích.
Stávka v probíhajícím sporu o mzdy v Deutsche Bahn skončila podle plánu v úterý brzy ráno (9. září). Svaz německých strojvedoucích (GDL) potvrdil, že pracovní spor skončil podle oznámení ve 2 hodiny ráno. Mluvčí uvedla, že vlakový provoz v Německu opět funguje jako obvykle. V průběhu úterý bude z větší části opět použit normální rozvrh. Obě strany oznámily smír po zbytek dne. Mzdový konflikt však dosud nebyl vyřešen.
Pokračující stávka na Deutsche Bahn také způsobuje nevoli v odborovém táboře. Šéf DGB Reiner Hoffmann kritizoval chování GDL a vyzval svaz strojvedoucích, aby se vrátil k jednacímu stolu. „Kriticky vidíme, že zde profesionální skupina, jako jsou strojvedoucí, uplatňuje své konkrétní zájmy proti obecným zájmům všech ostatních zaměstnanců železnic,“ řekl v sobotu (4. září) Hoffmann pro „Rheinische Post“. Sdružení německých dopravních společností (VDV) rovněž vyzvalo GDL, aby v zájmu zákazníků železniční dopravy obnovila jednání a obnovila provoz co nejrychleji. Generální ředitel dopravní aliance Allianz pro Schiene Dirk Flege řekl agentuře DPA: „V zájmu milionů zákazníků železniční dopravy a ochrany klimatu mohu jen doufat, že tento pracovní spor brzy skončí.“
Unions-Mittelstand je pro přísnější požadavky na stávky v železniční dopravě . S ohledem na stávky strojvedoucích na železnici požaduje ekonomické křídlo Unie dodatečné přísnější požadavky na průmyslové akce ve vlakové a letecké dopravě. To by podle rozhodnutí správní rady Mittelstands- und Wirtschaftsunion (MIT) CDU a CSU mělo zahrnovat požadavek na oznámení nejméně na čtyři dny, na který se německá tisková agentura odvolává. Existuje také požadavek, aby předpisy zachovaly základní službu a povinnou arbitráž před selháním kolektivního vyjednávání.
Proč došlo ke stávce?
Stávku vyvolal mzdový spor mezi svazem strojvedoucích GDL a Deutsche Bahn. Aby bylo dosaženo zvýšení mezd a lepších pracovních podmínek, vypověděla GDL na konci roku 2020 kolektivní smlouvu, která byla v té době platná. Všechna předchozí jednání a arbitrážní nabídky však neuspěly. Železnice i GDL v průběhu konfliktu několikrát upravily své nabídky a požadavky. Na rozdíl od GDL (37 000 členů) se podstatně větší železniční a dopravní unie EVG (184 000 členů) dohodla na kolektivní smlouvě s dopravcem v září 2020.
V pracovním sporu se však GDL netýká pouze tarifů, ale také vlastního vlivu na skupinu. Svaz strojvedoucích to považuje za ohrožený takzvaným zákonem o jednotce kolektivního vyjednávání. Zákon stanoví, že ve společnosti se dvěma konkurenčními odbory platí pouze kolektivní smlouvy zástupců zaměstnanců s větším počtem členů. U společností Deutsche Bahn je to obvykle větší EVG.
Na druhé straně, pro Deutsche Bahn, přichází pracovní spor v nevhodnou dobu. Pandemie Covid 19 zasáhla již tak nemocnou společnost. V první polovině roku 2021 činila ztráta po zdanění 1,4 miliardy eur.
Jaké jsou specifické požadavky GDL a co železnice nabízí?
GDL požaduje letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v příštím roce o 1,8 procenta pro zaměstnance. Celkově to činí 3,2 procenta, což odpovídá kvalifikaci ve veřejné službě. Po dobu platnosti kolektivní smlouvy je požadavek 28 měsíců. Se zvýšením mezd GDL snížila svůj původní požadavek o 4,8 procenta. Vyžaduje však také prémii 600 eur, která by měla přijít ještě letos.
Železnice také nabídla o 3,2 procenta vyšší plat, ale později. Pokud jde o termín, vychází z předpisů, které byly vytvořeny ve veřejné službě pro letiště: Nabízí o 1,5 procenta více peněz od ledna a 1,7 procenta od března 2023 s termínem kolektivní smlouvy 36 měsíců. Původně železnice chtěla termín 40 měsíců.
Aby mohly odbory znovu rychleji vyjednávat, obvykle usilují o krátkodobá období. Kolektivní smlouva s EVG platí do února 2023. Pokud by GDL do té doby obdržel kratší období, má EVG zvláštní právo na ukončení a může znovu vyjednávat.
Kdo bude ze stávky těžit?
Když velká dopravní společnost, jako je Deutsche Bahn, několik dní stávkuje, zákazníci se vyhýbají. Různá průmyslová odvětví pociťují zvýšenou poptávku kvůli stávce odborů strojvedoucích GDL.
Mluvčí přepravní společnosti Flixmobility, která provozuje dálkové autobusy Flixbus a soukromou vlakovou dopravu Flixtrain, na dotaz uvedla, že poptávka se během stávky místy téměř ztrojnásobila. Platforma pro mobilitu Blablacar, přes kterou lze rezervovat spolujízdu a autobus, rovněž zaznamenala prudký nárůst rezervací: ve dnech stávky se tam zaregistrovalo více uživatelů než v kterýkoli jiný den za poslední čtyři roky – každý zhruba šestkrát více než denní průměr.
Vyšší poptávku zaregistrovaly také autopůjčovny. Podle srovnávacího portálu Check24 bylo v celém Německu občas rezervováno přes 60 procent více aut z půjčoven než ve stejném období předchozího týdne. Obzvláště prudce vzrostla poptávka v Berlíně, Lipsku a Düsseldorfu a také v Hamburku a Hannoveru.
Rovněž poptávka byla po letech v Německu. Podle společnosti Lufthansa a její levná dceřiná společnost Eurowings zvýšily rozsah letů o více než 7 000 míst. K tomu použili asi 150 letů s většími letadly, než bylo původně plánováno, a nabídli celkem asi 30 dalších letů.