Podle mediální zprávy nový program renovace Deutsche Bahn zahrnuje mimo jiné snížení počtu vlaků dostupných v přetížených železničních uzlech.
Aby byla opět dochvilnější, železnice zřejmě uvažuje o snížení počtu vlaků v přetížených uzlech. Vyplývá to ze 110stránkové prezentace pro dozorčí radu o restrukturalizačním programu „S3“, o níž informuje Tagesspiegel .
O „S3“ má kontrolní orgán rozhodnout 18. září. Konkrétně podle novin jeden ze snímků oznamuje „snížení přetížených uzlů, aby se stabilizovaly operace“. To znamená, že ve městech s plnou sítí kolejí by mělo jezdit o něco méně vlaků, aby se zabránilo nahromadění, píší noviny s odvoláním na kruhy dozorčí rady.
To by vyžadovalo změnu železničních předpisů. Odpovědná federální síťová agentura v současnosti požaduje co nejvyšší využití tratí. Pokud Deutsche Bahn zruší vlaky, budou uvolněné jízdní doby poskytnuty soutěžícím.
Zelení chtějí udržet co nejvíce klimaticky šetrnou železniční dopravu. „Nevěřím v přeřezávání celých dálkových tratí, aby se snížil počet vlaků v uzlech,“ řekl deníku železniční politik Matthias Gastel. Místo toho by měla železnice přerušit dálkové trasy, které jsou náchylné ke zpoždění, a rozdělit je mezi více vlaků. „Kromě toho by více dálkových vlaků mělo zastavovat v menších stanicích, jako je Frankfurt Süd nebo Kolín nad Rýnem Messe/Deutz, místo na přetížených hlavních nádražích.“
Na první pohled se zdá poněkud rozporuplné, že železniční představenstvo chce v zájmu ekonomické stabilizace skupiny rozšířit nabídku i „na velkých, poptávkových hlavních tazích“ a postupně nabízet půlhodinové intervaly spojů. Také by mělo být více expresních spojení. Vyplývá to z interního programu „Plně funkční“ železniční dceřiné společnosti DB Long-Distance, o kterém informuje Tagesspiegel . Na méně lukrativních tratích v regionech však chce železnice nabízet v nejlepším případě „základní nabídku“, „tam, kde je to ekonomicky únosné“. Spoje by také měly být pravidelně kontrolovány kvůli konkurenci ze strany Deutschlandticket.
Kruhy dozorčí rady však podle Tagesspiegel pochybují o tom, že by se využití dálkových vlaků do roku 2027 zvýšilo o 13 procent, jak plánuje drážní rada – i proto, že půlhodinový spoj mezi metropolemi lze zavádět jen velmi pomalu kvůli nedostatečnému rozšíření tras napříč celým Německem.