Šéf železnic Lutz dává výhled na dopravní situaci v příštích letech. Zpoždění by se mělo postupně snižovat. Generální ředitel jmenuje i konkrétní cíl.
Deutsche Bahn usiluje o 80procentní míru přesnosti u svých dálkových spojů během několika let. „Naším cílem je mít do roku 2028 opět 80procentní přesnost v dálkové dopravě. „Je to náročné, ale je to důležité,“ řekl Lutz listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Roční průměr více než 80 procent železnice naposledy dosáhla v roce 2020 Corona: 81,8 procenta všech vlaků ICE a IC/EC tehdy jezdilo podle plánu. Předtím dosahovaly dálkové vlaky naposledy přesně 80,0 procenta přesnosti v roce 2011.
Hlavními důvody vysokého počtu zpoždění jsou rostoucí vlaková doprava na železniční síti, která je náchylná k narušení. Hlavní tahy budou v několika příštích letech renovovány, ale staveniště v současnosti způsobují nová úzká hrdla, která výrazně zpožďují vlaky.
Deutsche Bahn chce letos dosáhnout obratu ve včasnosti, řekl Lutz. „S prvními čtyřmi měsíci nemůžeme být spokojeni. Jen asi 65 procent dálkových vlaků jelo včas. Do roku 2024 chceme dosáhnout v průměru 70 procent.“ Protože pod touto hranicí roste nespokojenost zákazníků obzvláště prudce.
Takzvaná provozní dochvilnost, o které se zde Lutz zmiňuje, se zabývá tím, kolik stanic je dosaženo s méně než šestiminutovým zpožděním. Tyto zastávky se počítají jako na čas.
„Cestující se kvůli pěti nebo šestiminutovému zpoždění nerozčilují. Správně se rozčilují, když mají půlhodinové nebo hodinové zpoždění, když zmeškávají spoje a celé plánování cesty se stává nevypočitatelným,“ vysvětlil šéf drah.