Již příští týden by mohlo dojít ke stávce. Deutsche Bahn naléhavě apeluje na odbory GDL, aby neparalyzoval provoz. Jiné východisko ale nevidí.
S ohledem na hrozbu masivních železničních stávek v Německu Deutsche Bahn požaduje, aby se odborový svaz strojvedoucích GDL vrátil na poslední chvíli k jednacímu stolu. „Pandemie korony nás velmi zasáhla a způsobila nám strašlivé škody,“ řekl Martin Seiler, hlavní ředitel pro lidské zdroje pro Süddeutsche Zeitung. Letos hrozí Deutsche Bahn kvůli pandemii ztráta dvě miliardy eur. Stávka zasáhne skupinu i cestující po železnici v nejméně vhodném čase. „Pojďte k jednacímu stolu a veďte s námi seriózní jednání!“ Žádal Seiler, „pak najdeme řešení“. Deutsche Bahn je „připravena učinit ústupky“.
V dohledu ale není žádné řešení. Naopak. Nervozita a nebezpečí stávky zesiluje. Tento týden proběhne hlasování, jehož výsledek plánuje GDL zveřejnit příští úterý 10.8.2021. Šéf GDL Claus Weselsky předpokládá, že stávka přijde. „Můžeme cítit, že účast na hlasování o stávce bude velká. Očekáváme, že síla členů odboru řekne ‚ano‘ v pracovnímu sporu. Nálada mezi dělníky je špatná,“ řekl Weselsky a naznačil, že jeho odbor plánuje úplné přerušení práce. : „Od začátku to bylo jasné: Nezajímají nás jen zbytky co vedení už nechtělo a nebo sliby.“ Tyto spory na železnici mají obvykle zásadní dopad na dopravu. Za posledních několik let jste opakovaně potkali miliony cestujících a dojíždějících. Museli jsme si ubrat u úst a více dřít, ale nedostali za to adekvátní odměnu, ani poděkování. Toto se musí změnit.
Ve skutečnosti to vypadalo, že se strany domluví
Vedení DB ve čtvrtek ostře kritizovalo GDL. „To by tvrdě zasáhlo železnici a mobilitu v zemi: Na jedné straně proto, že lidé teprve začínají znovu cestovat,“ říká Seiler. „Ale nyní máme také sociální závazek. Pro mobilitu v Německu jsme systémově důležití, bez nás nastane kolaps.“ Železnice představila dvě tarifní nabídky. Obě byli bez jednání odmítnuti. „To není v současné situaci přijatelné,“ říká Seiler. GDL ve čtvrtek obvinění odmítla. „O nabídkách železnice se nedalo vyjednávat,“ řekl šéf GDL Weselsky pro SZ. „Za veřejným sektorem hodně zaostali.“ Zaměstnanci jsou naštvaní. „Už to nechceme přijmout, my chceme být na tom lépe a adekvátně placeni.
Před neúspěchem jednání se obě strany skutečně sbližovali ve výsledku dohody. Na základě smlouvy o kolektivním vyjednávání o veřejné službě požaduje GDL v letošním roce zvýšení příjmů o 1,4 procenta plus bonus za koronu a dalších 1,8 procenta v příštím roce. Celkově vedení DB nabídlo zvýšení platu v této výši, ale až od příštího roku, v dalších etapách a s výrazně delším dobou, než chtějí odbory. DB a GDL se také hádají kvůli důchodům a dalším výhodám.
Spor o kolektivním vyjednávání je také procesem, protože aplikace zákona o jednotném kolektivním vyjednávání by mohla omezit moc GDL. Menší ze dvou nejvýznamnějších železničních odborů bojuje o svoji existenci, například s poptávkou po rozšíření svého vlivu do dalších částí společnosti.
Foto ilustrační