Cestování vlakem šetrné ke klimatu? U dieselových vlaků tomu tak bylo zatím jen v omezené míře. Deutsche Bahn se chce také rozloučit s fosilními palivy v regionální dopravě – a začíná v Horním Švábsku.
V Horním Švábsku je od 25.8.2022 první regionální vlak provozovaný Deutsche Bahn s biopalivem. Změna by ušetřila kolem 90 procent emisí CO2 ve srovnání s používáním nafty, uvedly železnice a ministerstvo dopravy Bádenska-Württemberska. Na přestavěné čerpací stanici ve stanici Aulendorf (okres Ravensburg) má být naplněno 57 vlaků, které mají být v regionu Donau-Ostalb využívány šetrněji ke klimatu. Postupně mají být všechny regionální vlaky v železničním parku celostátně přestavěny na biopaliva.
Bádensko-Württemberský ministr dopravy Winfried Hermann ve čtvrtek 25.8. 2022 v Aulendorfu řekl, že stát pracuje na strategii, jak se zbavit nafty. „Tam, kde elektrifikace zatím není možná, spoléháme na alternativní paliva,“ řekl politik Zelených. Dosud má podle ministerstva trolejové vedení asi 70 procent tras v zemi. Mnoho tras bez trolejového drátu je proto na jihovýchodě Bádenska-Württemberska. Stát podporuje přechod na biopaliva v regionu Horní Švábsko částkou 400 000 eur do příštího roku.
To, že se tam, na poměrně malém nádraží v Aulendorfu, zprovozňuje první čerpací stanice biopaliv pro regionální vlak v zemi, je podle mluvčí drah způsobeno vlaky, které tam jezdí. Motorové vozy s naklápěcí technologií a o něco menší Regio-Shuttles mohly být jednoduše poháněny biopalivem místo nafty – bez nutnosti velkých přestaveb.
Evelyn Palla, členka představenstva Deutsche Bahn pro regionální dopravu, zdůraznila, že konverze byla „okamžitým opatřením na ochranu klimatu“. Biopalivo by se mělo „letos“ používat i na dalších místech po celém Německu. Deutsche Bahn hodlá do roku 2040 úplně zakázat naftu ze svého vozového parku. V dálkové dopravě mají být všechny dieselové agregáty do roku 2025 přeměněny na biopaliva.
Od července jsou vlaky Sylt mezi Niebüllem na Šlesvicku-Holštýnsku a Westerlandem na Syltu doplňovány udržitelnějším palivem. Biopalivo se využívá také v nákladní dopravě na třech čerpacích stanicích v Německu. Palivo se podle Deutsche Bahn vyrábí z biologických zbytků a odpadu. To znamená, že neexistuje žádná konkurence s výrobou potravin a krmiv.
Podle Deutsche Bahn jsou biopalivem hydrogenované rostlinné oleje. Palivo je v současnosti zhruba o 30 centů na litr dražší než klasická nafta. Regionální vlaky by však mohly být nadále provozovány způsobem šetrnějším ke klimatu, dokud nebudou muset být vyřazeny. To šetří zdroje a slouží udržitelnosti, uvedla železnice. Čerpací stanici v Aulendorfu, která je přestavěna na biopalivo, by měly bez nevýhod využívat i další železniční společnosti.
Foto DB AG / Adam Özdemir