Deutsche Bahn chce pomocí hybridní lokomotivy přepravovat zboží z bodu A do bodu B ekologičtějším způsobem. Dvouvýkonná lokomotiva poháněná elektřinou a naftou („Vectron Dual Mode light“) z fritového tuku v současné době jezdí v Sasku a Sasku-Anhaltsku.
Deutsche Bahn (DB) chce svou nákladní dopravu učinit šetrnější k životnímu prostředí – a využívat nové lokomotivy poháněné elektřinou a naftou vyrobenou z tuku z štěpků. Nová generace lokomotiv jezdí na elektrifikovaných úsecích tratě čistě elektricky, na úsecích bez trolejového vedení je lze přepnout na klasický pohon bez výměny lokomotivy, vysvětlil Michael Peter, šéf vlakového dopravce Siemens Mobility, který hybridní lokomotivy vyrábí s názvem Vectron Dual Mode light. Nový model byl představen v pátek na seřaďovacím nádraží v Halle.
„Pokud budeme tuto lokomotivu provozovat se zelenou elektřinou a HVO naftou vyrobenou z štěpkového tuku, nabízíme našim zákazníkům dodavatelský řetězec téměř bez emisí CO2 od začátku do konce – bez jakýchkoli mezizastávek,“ dodala generální ředitelka DB Cargo Sigrid Nikutta. Jednou z výhod lokomotivy je, že je obzvláště lehká. To znamená, že jej lze použít i na vedlejších tratích a vlečkách s nižší nosností – což je v konečném důsledku univerzálnější. První nové lokomotivy mají být použity v Sasku-Anhaltsku a Sasku. Říkalo se, že z toho bude těžit zejména doprava jedním autem.
DB podle vlastních informací objednalo v prvotní objednávce 150 dvoumotorových lokomotiv. Firma jimi chce ušetřit zhruba 12 milionů litrů paliva a 25 000 tun oxidu uhličitého. Cílem DB Cargo je do roku 2030 vybavit přibližně 70 procent dieselových lokomotiv inovativními pohony.