Deutsche Bahn se odděluje od své zahraniční dceřiné společnosti Arriva. Vzhledem k vysoké míře nedochvilnosti volají kritici již léta po větším zaměření na hlavní německý byznys. Federálně vlastněná společnost ale i po prodeji dál působí po celém světě.
Jazyková škola v Dánsku, autobazar ve Slovinsku, autobusová společnost v Budapešti – železnice měla vždy připraveny nápadné příklady pro ty, kteří se vysmívali rozsáhlému zahraničnímu obchodu železnice. Kritici se už dlouho ptají, proč jsou peníze na takové aktivity daleko od hlavního byznysu, zatímco cestující na německých nádražích jsou čím dál tím víc naštvaní pozdními vlaky. Rozhodnutím o prodeji zahraniční dceřiné společnosti Arriva jí tato kritika vzala vítr z plachet. Krok však neznamená konec aktivit mimo Německo.
„Strategickým cílem společnosti Deutsche Bahn je provést rekordní investice do železniční dopravy šetrné k životnímu prostředí ve svém hlavním německém podnikání,“ řekl ve čtvrtek finanční ředitel Levin Holle. „Podepsaná kupní smlouva proto představuje silný přístup.“
Arriva provozuje autobusy a vlaky ve Spojeném království a na deseti dalších evropských trzích. Společnost vlastní některé z červených dvoupatrových autobusů v Londýně. To zahrnovalo také uvedené jazykové školy, autobazary a autobusové společnosti v jiných zemích. Podle zpráv médií nyní Deutsche Bahn obdrží za oddělení od těchto společností 1,6 miliardy eur. Kupcem Arrivy je finanční investor I Squared Capital, který se specializuje na infrastrukturní projekty. Oficiální informace o ceně nebyly.
V roce 2010 železnice položila Arrivě na stůl kolem 2,7 miliardy eur, včetně dluhů. S Arrivou se železnice také zbavuje závazků ve výši zhruba jedné miliardy eur a vysokých nadcházejících investic do vozového parku společnosti.
Dráha směřovala k prodeji již delší dobu. Zájemci ale nebyli téměř žádní. Pandemie koróny tvrdě zasáhla zejména společnost Arriva. Společnost se nyní pod novým vedením zotavila. Kvůli nedostatku investic po léta ale odborníci mluví o případu restrukturalizace.
Jen před pár týdny oznámily Deutsche Bahn další fázi prodeje další významné dceřiné společnosti: představenstvo chce nyní hledat kupce pro logistickou skupinu DB Schenker. Schenker je mimořádně aktivní i v zahraničí. Na rozdíl od společnosti Arriva však ekonomicky dobře fungující logistický gigant výrazně vylepšil nedávné bilance Deutsche Bahn. Ze strany investorů je velký zájem. Železnice chce příjmy především využít ke snížení své obrovské hory dluhů ve výši kolem 30 miliard eur.
Arriva a Schenker představují dobu, kdy se železnice snažila stát se globální logistickou a dopravní skupinou, „globálním hráčem“, s miliardovými akvizicemi pod vedením železničního šéfa Hartmuta Mehdorna a jeho nástupce Rüdigera Grubeho. Už tehdy na to byla kritika. Politik Strany zelených Anton Hofreiter při nákupu společnosti Arriva v roce 2010 obvinil vedení železnic z „megalomanie“.
Skupina ale zůstává globálním hráčem i po prodeji Arrivy. Autosalony a jazykové školy pak již nebudou součástí portfolia. Ve vlastní ECO Group společnosti Deutsche Bahn nadále sdružují konzultační a vývojové služby a také provozy pro četné dopravní projekty po celém světě. Koncem loňského roku firma získala v Egyptě miliardovou zakázku. Železnice tam má provozovat a udržovat první vysokorychlostní síť.
Železnice také již několik let poskytuje technickou podporu metru v Dauhá v pouštním státě Katar. První linka převážně podzemního místního dopravního systému hlavního města byla uvedena do provozu v roce 2019. Železnice také poskytovala poradenství ohledně restrukturalizace přístavu Santos v Brazílii.
Jejich zapojení do mexického infrastrukturního projektu „Tren Maya“ je obzvláště kontroverzní. Od roku 2024 vlak urazí vzdálenost kolem 1500 kilometrů, převážně na poloostrově Yucatán, a ročně přepraví kolem tří milionů turistů. Ekologické skupiny a zástupci domorodých komunit proti projektu podali žaloby – v regionu je šest míst světového dědictví UNESCO a pět biosférických rezervací. Při útoku na železniční infrastrukturu v Hamburku před pár týdny na to poukazovali extremisté v dopise, v němž se hlásí k odpovědnosti.
Jen v první polovině roku vygenerovala ECO Group ze svého zahraničního podnikání celkové tržby ve výši 3,1 miliardy eur, téměř o 12 procent více než v prvních šesti měsících předchozího roku. Divize však zaznamenala provozní ztráty a zaznamenala ztrátu 95 milionů eur před úroky a zdaněním (EBIT). Tato čísla pravděpodobně nepřesvědčí kritiky zahraničního obchodu.
foto Arriva
[…] Continue reading Deutsche Bahn prodává zahraniční dceřinou společnost Arriva – a zůstává … […]