Deutsche Bahn (DB) pokračují v přechodu na energii v rámci strategie skupiny Strong Rail: V Tübingenu zprovoznila dceřiná společnost DB Energie skupiny Deutsche Bahn inovační uzel, ve kterém testuje nové technologie pro udržitelné zásobování energií po železnici. Středem zájmu je nové technické rozhraní trolejového vedení, které v budoucnu umožní mimo jiné přímé napájení obnovitelné energie do trakční energetické sítě. Cílem je otestovat řešení dodávek zelené energie pro trakční napájení budoucnosti, které se zásadně změní s dodáváním obnovitelných energií.
Systém v závodě v Tübingenu se skládá ze šesti různých komponent: Ve středu je takzvaná sektorová spojka, kterou DB pomáhalo vyvinout pro tento projekt. Tvoří rozhraní k trolejovému vedení a připojuje jej k systému výroby vodíku a systému skladování baterií. Sektorová spojka se již používá v Tübingenu v projektu, ve kterém DB poprvé vyrábí zelený vodík pro zásobování vodíkových vlaků.
Deutsche Bahn je průkopníkem v ochraně klimatu a do roku 2040 bude klimaticky neutrální. Podíl obnovitelných energií v mixu trakčního proudu DB je již 68 procent. Do roku 2038 bude celý trakční výkon DB 100 procent zelený, s prozatímním cílem pro rok 2030: 80 procent zeleného výkonu. Od roku 2018 naši cestující na dlouhé vzdálenosti cestují vlaky ICE, IC a EC v Německu s využitím 100% zelené elektřiny.
Dr. Andreas Hoffknecht, výkonný ředitel pro technologie DB Energie GmbH: „DB Energie aktivně řeší energetickou transformaci železnic. Dnes plánujeme, jak bude vypadat klimaticky neutrální mobilita budoucnosti a jak připravíme trakční energetickou síť na další expanzi obnovitelných zdrojů. V Tübingen Innovation Hub testujeme využití inovativních technologií, a tím získáváme poznatky o tom, jak můžeme v budoucnu pružně reagovat na takzvané temné klidové podmínky. Protože bezpečnost dodávky trakční energetické sítě bude i v budoucnu hlavní prioritou. Vlaky musí být schopné jezdit, i když nesvítí slunce a nefouká vítr.“
DB Energie jako provozovatel sítě spravuje trakční elektrickou síť dlouhou 8 000 kilometrů a denně zásobuje elektrickou energií zhruba 20 000 vlaků. V současné době existuje několik napájecích bodů do trakční energetické sítě: Některé velké elektrárny dodávají stabilní množství fosilní trakční energie bez ohledu na počasí. S dalším rozšiřováním obnovitelných zdrojů se trakční energetická síť zásadně změní: mnoho menších výdejních míst bude dodávat kolísavé menší množství zelené elektřiny do sítě.
Na rozdíl od velkých měníren a měníren, které napájí z předřazené sítě 50 Hz do trakční sítě 16,7 Hz, mohou sektorové vazební členy napájet lokálně vyrobenou zelenou elektřinu, například z větrných nebo solárních elektráren, přímo do venkovního vedení. To šetří kapacitu v síti, protože elektřina je dodávána tam, kde se používá, a nemusí se dopravovat na velké vzdálenosti. Sektorové spojky lze navíc v budoucnu použít jako rozhraní mezi venkovním vedením a technologiemi skladování, jako je skladování baterií nebo vodíku. Uskladněná zelená elektřina pak může být podle potřeby dodávána do trakční energetické sítě. To znamená, že DB Energie může pružně reagovat na výkyvy sítě, protože obnovitelné zdroje se neustále rozšiřují. V Tübingenu používá DB Energie inovativní bateriový úložný systém druhé životnosti z interního startovacího jádra DB | DB, který se skládá ze 108 recyklovaných baterií z elektromobilů.