Dochvilnost je a zůstává pro Deutsche Bahn bolavým bodem. Dokáže skupina splnit alespoň cíl, který si letos stanovila?
V březnu dorazilo do cíle včas o něco méně cestujících na dálkových Deutsche Bahn než před měsícem. 70,5 procenta cestujících ve vlacích ICE a IC dorazilo do cíle s méně než 15 minutovým zpožděním, oznámila společnost v pátek. V únoru to bylo 72,1 procenta.
Pro tuto takzvanou cestovatelskou dochvilnost se každý měsíc vyhodnocují údaje o jízdenkách od zhruba deseti milionů cestujících. Dojde-li v cílové stanici ke zpoždění do 14:59 minut, je jízda považována za včasnou. Pro statistiky se berou v úvahu pouze čistě dálkové cesty. Neuskutečněné výlety nejsou zahrnuty.
Železnice určuje i tzv. provozní dochvilnost. To ukazuje, kolik stanic je dosaženo se zpožděním menším než 6:00 minut. V březnu bylo podle společnosti podle této definice včas dosaženo 67,6 procenta zastávek dálkových vlaků. Provozní dochvilnost se zvýšila již čtvrtý měsíc v řadě, ale zůstává na nízké úrovni. Železnice nedávno stanovila cílovou hodnotu pro tyto statistiky kolem 70 procent na celý rok. Zejména léto se v posledních dvou letech ukázalo jako obzvláště obtížné období pro dochvilnost.
Hlavním důvodem špatné dochvilnosti ve srovnání s mezinárodními standardy je zchátralá železniční infrastruktura, která se navíc musí vyrovnávat s výrazně větším provozem než před pár lety. V důsledku toho se na mnoha místech musí opravovat, což vážně ovlivňuje přesnost. DB chce v příštích letech zásadně opravit zejména silně vytížené trasy. Kvůli těmto generálním rekonstrukcím budou trasy na několik měsíců zcela uzavřeny.