České Dráhy převzaly na přelomu ledna a února od leasingové společnosti RSL další 4 lokomotivy Siemens Vectron. Jsou to první stroje z letošní dodávky. V roce 2024 převezmou České dráhy 22 nových lokomotiv. Na konci roku bude národní dopravce disponovat 61 lokomotivou značky Siemens. Od prosince 2025 je pak plánovaná dodávka 50 moderních interoperabilních lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h, které budou přímo v majetku Českých drah.
„V letošním roce budeme pokračovat v obnově lokomotiv pořízením nejmodernějších interoperabilních strojů Siemens Vectron prostřednictvím leasingu. Do konce roku jimi nahradíme starší lokomotivy bez ETCS na tratích, kde bude provoz pod dohledem nového zabezpečovacího zařízení od 1. ledna 2025 povinný. Zároveň zajistíme našim strojvedoucím lepší pracovní podmínky na nových lokomotivách splňujících náročné požadavky evropských norem TSI a cestující určitě ocení výkonnost nových lokomotiv, které tak snáze dosáhnou maximální rychlost a v případě potřeby mohou také lépe zkracovat případná zdržení na trase,“ uvádí Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
„V současnosti máme Vectrony nasazené ve 34 turnusových dnech. Denně ujedou více než 32 000 kilometrů. Jezdí s vlaky od Flensburgu na německo-dánských hranicích až po Budapešť, jezdí do Varšavy i do slovenské Žiliny. Jak budou během roku přicházet další lokomotivy, budeme je nejprve využívat v rámci celé Skupiny ČD na různé výkony včetně nákladní dopravy, a následně jimi začneme postupně nahrazovat už 46 let staré stroje řady 151 na spojích z Prahy do Bohumína a Žiliny a nejpozději od prosincové změny jízdního řádu nahradí také lokomotivy 380 na spojích do Budapešti,“ vyjmenovává nasazení lokomotiv Siemens v letošním roce Vectron Jiří Ješeta, člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu.
U lokomotiv řady 151 se počítá s jejich úplným odstavením z provozu. V současnosti jich mají České dráhy celkem 12 a nasazují je z depa v Bohumíně do 9 turnusových dní. Řada 380 se s jízdním řádem 2025 přesune na jiné tratě bez výhradního provozu s ETCS. Půjde především o vlaky na linkách Praha – České Budějovice – Linz. Železniční fanoušci tak mají poslední jistou sezónu, kdy mohou zachytit lokomotivy řady 151 v čele expresů na 3. železničním koridoru a stejně tak lokomotivy řady 380 na 1. železničním koridoru. V rámci modernizace vozidlového parku Českých drah půjde o vyřazení další celé řady starších vozidel z provozu.
Lokomotivy Siemens Vectron jsou u Českých drah nasazeny na vlaky Berliner z Prahy do Flensburgu, Kielu, Hamburku a Berlína, Canopus do Lipska, Metropolitan do Budapešti, na vlacích Západní expres, Krušnohor a Slovácký expres z Prahy přes Plzeň do Chebu, z Chebu do Ústí nad Labem, z Ústí nad Labem do Prahy, z Prahy do Starého Města u Uh. Hradiště a na vlaku Báthory Budapešť – Břeclav – Bohumín – Varšava. Lokomotivy už jezdí i v čele některých vlaků Praha – Ostrava – Žilina a Bohumín – Varšava. Maximální rychlost současných Vectronů je 200 km/h a výkon 6,4 MW. Mohu jezdit na tratích v Německu, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Rakousku. Jsou vybaveny zabezpečovacím systémem ETCS a radiokomunikací GSM-R.