Každý, kdo používá kolejnice, to musí zaplatit. To se ale od příštího roku má výrazně prodražit. Některé dopravní společnosti toho teď mají dost.
Několik dopravních společností podniká právní kroky proti tomu, že brzy budou muset platit výrazně více peněz za používání železniční sítě. Podle dostupných informací řada nákladních železničních společností a několik dceřiných společností Deutsche Bahn žalovalo proti zvýšení cen schválenému Federální agenturou pro sítě.
V pozadí jsou změny tzv. trasových cen. Ty platí všem železničním společnostem, které provozují železniční dopravu. Peníze budou použity na údržbu. Poplatky nyní platí nové DB společnosti InfraGo. Společnost nedávno oznámila, že pro roky 2024 a 2025 zvýší ceny v průměru o šest procent.
Tato zvýšení musela schválit Federální síťová agentura. Problém: Regionální doprava je sice zodpovědná za většinu železniční dopravy, ale ta je kvůli zákonným předpisům povolena jen v malé míře. Síťová agentura schválila pouze zvýšení cen tras pro tento segment o 0,6 procenta.
Dálková a nákladní doprava tak bude v příštím roce požádána o neúměrné platby. Ceny tras u nákladní dopravy se mají zvýšit o 16,2 procenta a u dálkové dopravy o 17,7 procenta.
Společnost Deutsche Bahn oznámila, že samotná InfraGo a její dceřiné společnosti DB Cargo a DB Fernverkehr podaly žalobu na určovací rozsudek kvůli navýšení. „Zvýšení cen v systému zpoplatnění tras plánované na rok 2025 vytvoří jednostrannou a neudržitelnou zátěž pro všechny železniční společnosti (ŽP) v dálkové a nákladní dopravě,“ uvedla mluvčí drah.
Jedenáct nákladních železničních společností navíc společně podalo žalobu ke správnímu soudu v Kolíně nad Rýnem. „Musíme zaplatit mnohem více peněz za menší výkon. Stav sítě se nezlepšil a překážky v síti jsou stále větší a větší kvůli stále většímu počtu stavenišť. V důsledku toho se provozní náklady železničních společností tak jako tak zvyšují,“ uvedl předseda Svazu železniční nákladní dopravy.
Žaloby jsou formálně namířeny proti Spolkové agentuře pro sítě. Ta odmítá jakkoliv komentovat snahy a žaloby dopravců. Ministerstvo dopravy uvedlo, že federální vláda „pečlivě sleduje“ dopady úpravy cen na místní, dálkovou a nákladní dopravu. V současných jednáních o rozpočtu se intenzivně usiluje o „zajištění finančních prostředků v krátkodobém horizontu na dotování cen tras v dálkové osobní a nákladní dopravě“. Z dlouhodobého hlediska by se také muselo uvažovat o zásadní revizi systému zpoplatnění tras.