Po Deutsche Post DHL nyní i konkurenční DPD zasílá některé své balíky po Německu po železnici.
Společnost v úterý večer zahájila projekt, v rámci kterého se balíky přepravují v nákladních vlacích mezi Hamburkem a Duisburgem. Přepravované množství je zpočátku malé, ve vlacích jsou pouze dva kontejnery od DPD, ostatní kontejnery – tzv. „swap bridge“ – jsou od jiných společností. Do tří měsíců chce ale DPD projekt rozšířit a přidat další trasy. Do konce roku 2023 by mělo po železnici směřovat pět procent vnitrostátní nákladní dopravy DPD.
S ohledem na rostoucí objem balíků v online obchodu hledá celý logistický průmysl způsoby, jak snížit své emise CO2 a udržet dopravní zátěž na co nejnižší úrovni. Jak ukazuje příklad DPD, železnice, která byla průmyslem dlouho zavrhována, nyní získává na významu jako způsob dopravy.
DPD považuje projekt za další krok z hlediska ochrany klimatu. Firma, která patří francouzské poště, využívá k doručování také elektromobily, aby byla zodpovědná za co nejmenší znečištění ovzduší. U nákladních vlaků se nyní DPD naopak zaměřuje na „hlavní úsek“ – tedy vzdálenost, kterou kamiony na dálnici skutečně urazí. Všechny tyto nákladní vozy mají stále spalovací motor, takže bilance CO2 je na této části trasy balíků špatná.
Podle poskytovatele služeb Kombiverkehr, který pro Deutsche Bahn zprostředkovává kapacity nákladních vlaků, jsou emise CO2 při přepravě kontejneru v projektu DPD o více než 80 procent nižší než při přepravě kamionem. Nákladní vlaky využívají elektřinu, která pochází nejen z obnovitelných zdrojů, ale také z produkce uhlí.
Deutsche Post DHL již v roce 2021 zvýšila tempo v železniční dopravě. V průběhu roku vzrostl podíl balíků nákladních vlaků na celkovém objemu DHL ze dvou na šest procent. V budoucnu chce DHL dosáhnout 20 procent. Lídr na trhu se zabývá velmi odlišnými množstvími než DPD, protože bonnská skupina využívá celé vlaky a ne jen pár kontejnerů. Zhruba řečeno, nákladní vlak má 70 kontejnerů. Podle Deutsche Post přepravuje každý týden 50 až 70 nákladních vlaků vnitrostátně zásilky DHL na několika trasách, například z Großbeeren u Berlína do Dortmundu.
Foto DPD