Celkem 24 budoucích lakýrníků absolvuje dlouhodobou praxi v ústředních dílnách Dopravního podniku města Brna. Studenti Integrované střední školy automobilní získají zkušenosti, dopravce potenciální budoucí zaměstnance. Nejlepší z učňů mohou od dopravního podniku dostat stipendium.
„Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem pracovníků v dělnických profesích. Z toho důvodu jsme už před lety zahájili spolupráci s Integrovanou střední školou automobilní, jejímž žákům nabízíme praxe a studijní stipendia. Řada učňů v oboru automechanik, kteří absolvovali praxi ve vozovně Slatina, pak u nás po dokončení studia zůstala. Proto jsme se rozhodli spolupráci rozšířit a nabídnout budoucím autolakýrníkům celoroční praxi v medláneckých ústředních dílnách. Získají tak zkušenosti z reálného provozu a my věříme, že u nás po dokončení studia zůstanou,“ vysvětlil spolupráci generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.
Dvacítka budoucích lakýrníků a čtyři lakýrnice se budou v praxi střídat po celý rok. Týden stráví v dílnách praxí, týden ve škole teorií. „S brněnským dopravním podnikem spolupracujeme více než 10 let. Za tuto dobu absolvovalo část praktické výuky v jeho dílnách několik tisíc žáků v oborech automechanik, autotronik, provoz a ekonomika dopravy, dopravní prostředky a mechanik nákladních vozidel a autobusů. Jsme rádi, že nyní můžeme spolupráci ještě rozšířit. Rozsah opravárenských provozů DPMB umožňuje praxe celých skupin žáků pod vedením učitele odborného výcviku. Tato forma spolupráce je efektivní a umožňuje ovlivňovat průběh výuky i případné budoucí uplatnění absolventů oběma partnery,“ uvedl ředitel Integrované střední školy automobilní Milan Chylík.
V ústředních dílnách si studenti pod odborným dohledem zkouší lakování vnitřních částí karoserií vozů DPMB, například klimatizací do tramvají Drak. Komponenty k lakování bude rovněž dodávat škola. Šikovné žáky pak v dílnách pustí i k obtížnějším úkolům. „Žáci s dobrými studijními výsledky mají možnost přihlásit se v dopravním podniku o stipendium.
V závislosti na ročníku studia tak mohou získat až 40 tisíc korun ročně,“ dodal Havránek. Dopravnímu podniku aktuálně chybí 25 pracovníků v dělnických profesích – například elektro, klempíři, svářeči, karosáři nebo právě lakýrníci.