Sdílené e-koloběžky v České republice a celé Evropě se stávají klíčovým dopravním prostředkem pro krátké cesty ve městech, což má významný pozitivní dopad na místní podniky. Mezinárodní průzkum technologické platformy Bolt ukázal, že elektrokoloběžky a mikromobilita obecně přispívají k podpoře místního podnikání – 62 % uživatelů v České republice uvedlo, že během nebo po svých posledních pěti jízdách na e-koloběžce při těchto jízdách utráceli v obchodech a restauracích. Koloběžky tak nejen usnadňují mobilitu, ale zároveň zvyšují návštěvnost a podporují ekonomiku měst.
Společnost Bolt provedla tento průzkum u příležitosti Mezinárodního týdne mobility ve 14 evropských zemí, kde nabízí služby mikromobility, aby zjistila roli těchto služeb v městské mobilitě. Odpovědi získala od více než 3 000 respondentů. Z mezinárodních výsledků vyplynulo, že sdílené koloběžky přispívají k inkluzivnějším městům, protože poskytují více možností dopravy lidem v oblastech s omezenou dopravou a přispívají k odklonu od osobní autodopravy k hromadné dopravě. Ostatně v České republice potvrdilo 31 % uživatelů, že jsou více nakloněni využívat MHD, pokud je v jejich městě možnost využívat také e-koloběžky.
A právě městskou hromadnou dopravou se Bolt inspiruje u Mezinárodního dne bez aut, který připadá na 22. září. Platforma nabídne ve městech, ve kterých působí, jízdy na elektrokoloběžkách za cenu místní jízdenky na MHD. V Praze tak budou mít uživatelé možnost pořídit předplatné na 30 minut na koloběžky za 30 Kč, v ostatních městech jako Brno, Ostrava či Olomouc pak 20 minut za 20 Kč. Tímto krokem chce Bolt podpořit obyvatele, aby vyzkoušeli alternativní a udržitelný způsob dopravy, který přispívá k čistším a dostupnějším městům.
“Označení elektrokoloběžek jako řešení ‚poslední míle‘ je více než přiléhavé, protože se jedná o alternativní způsob dopravy, který efektivně spojuje veřejnou dopravu s cílem cesty. Koloběžky a sdílené jízdní prostředky pomáhají snižovat dopravní zácpy a závislost na automobilech, což je obzvláště důležité v městských oblastech s omezenými možnostmi veřejné dopravy,” říká Peter Mesarč, generální manažer Bolt pro mikromobilitu za Českou republiku a Slovensko.
Průzkum dále ukázal, že přístup k e-koloběžkám ovlivňuje rozhodování o koupi automobilu. 32 % lidí v České republice, kteří nemají auto a používají ve městě sdílené koloběžky, uvedlo, že je méně pravděpodobné, že by si auto pořídili. Celkově 31 % respondentů by použilo auto, pokud by nebylo možné využít sdílené e-koloběžky.