E.ON a MAN Truck & Bus společně podnikají rozhodující krok vpřed v rozšiřování nabíjecí infrastruktury pro užitková vozidla v Německu a Evropě. Energetická společnost a výrobce užitkových vozidel v rámci nové spolupráce zřídí po Evropě zhruba 170 lokalit s přibližně 400 stanicemi pro veřejné nabíjení elektrických nákladních vozidel. E.ON a MAN investují do nových nabíjecích stanic, které budou vybudovány podél stávající servisní sítě MAN a budou moci nabíjet i užitková vozidla jiných výrobců. Jen v Německu je plánováno kolem 125 míst. Vznikne tak dosud největší celostátní veřejná dobíjecí síť pro těžká užitková vozidla v zemi. Další místa se budují v Rakousku, Spojeném království, Dánsku, Itálii, Polsku, České republice a Maďarsku.
„Evropa si dala za cíl snížit do roku 2040 emise z těžkých užitkových vozidel o 90 procent. Elektrická mobilita je ústředním klíčem k dosažení tohoto cíle,“ řekl Leonhard Birnbaum, generální ředitel společnosti E.ON. „Velmi investujeme, abychom dali infrastruktuře pro elektrickou přepravu těžkého zboží rozhodující impuls a abychom nastavili kurz pro udržitelnou logistiku a zelené dodavatelské řetězce. Téměř všichni velcí výrobci nyní zaměřují své vývojové úsilí na elektrickou mobilitu. Pro konečný průlom potřebujeme vysoce výkonnou nabíjecí infrastrukturu, která je navržena v evropském měřítku. Jsme potěšeni, že můžeme společně s MAN vést cestu.”
Alexander Vlaskamp, generální ředitel společnosti MAN Truck & Bus, dodal : „Aby byl přechod na mobilitu úspěšný, potřebujeme v Evropě do roku 2030 přibližně 50 000 nabíjecích míst pro těžká užitková vozidla. Jako výrobce elektrických nákladních vozidel k tomu samozřejmě přispíváme. k tomuto. Jsem rád, že E.ON je nyní silným partnerem pro elektrifikaci našich servisních míst. Pokládáme tak další základní kámen veřejné dobíjecí sítě. Stále však naléhavě potřebujeme podporu politiků, abychom tuto síť vybudovali ve velkém měřítku.“
Nová místa se budou nacházet na strategicky vybraných servisních základnách MAN, především v průmyslových oblastech s velkým objemem nákladních vozidel nebo v blízkosti dálnic. To znamená, že veřejné nabíjení lze snadno integrovat do každodenního provozu. Rozvržení stanovišť je speciálně navrženo pro nabíjení elektrických užitkových vozidel: To zahrnuje průjezd nabíjecí stanicí, aby nákladní automobily a autobusy nemusely manévrovat. Kdekoli je to možné, jsou stanice instalovány v oblastech oddělených od servisních operací MAN – se samostatnými vchody a východy pro oblast nabíjení – aby byla zajištěna jejich dostupnost pro veřejnost bez ohledu na značku vozidla. Během dne řidiči těží také ze stávající infrastruktury, jako jsou sociální zařízení a odpočinkové místnosti.
Místa budou postavena modulárním způsobem. Jako první krok bude každá lokalita vybavena několika 400kilowattovými nabíjecími stanicemi. To umožní průměrnému elektrickému nákladnímu automobilu dobít na dojezd až 300 kilometrů za zhruba 45 minut. Později budou místa upgradována na megawattový nabíjecí systém MCS.
Meziodvětvový závazek urychlit rozšiřování infrastruktury nabíjení nákladních vozidel
Prvních 80 míst nové dobíjecí sítě má být postaveno do konce roku 2025.
Sukhjinder Singh, generální ředitel dceřiné společnosti E.ON Drive Infrastructure : „Partnerství se společností MAN Truck & Bus je klíčovým milníkem na cestě k udržitelné budoucnosti pro těžkou dopravu. Spojením rozsáhlé servisní sítě MAN s odbornými znalostmi E.ON v oblasti nabíjecí infrastruktury nastavujeme nový standard pro elektromobilitu v sektoru užitkových vozidel.“
Friedrich Baumann, člen představenstva pro prodej a zákaznická řešení ve společnosti MAN Truck & Bus SE : „S naším novým eTruckem letos zahajujeme sériovou výrobu vozidla, které je vhodné pro téměř všechny aplikace. Odezva byla velmi pozitivní. O tom, zda naši zákazníci skutečně přejdou z naftového na elektrický pohon, však nakonec rozhodne správná nabíjecí infrastruktura. Jsem proto potěšen, že nyní společně se společností E.ON řešíme elektrifikaci naší servisní sítě.“
Politické cíle pro dekarbonizaci dopravy v Německu a Evropě jsou jasné: německá vláda chce do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů z těžké nákladní dopravy v Německu o 55 procent a do roku 2045 být klimaticky neutrální. EU se nedávno dohodla na snížení emisí CO 2 z těžkých nákladních vozidel o 65 procent do roku 2035 a 90 procent do roku 2040 ve srovnání s úrovněmi v roce 2019. V této souvislosti průmysl intenzivně investuje do vozidel a infrastruktury.
Elektrifikace produktového portfolia MAN nabírá na rychlosti. První sériově připravený elektrický nákladní vůz s denním dojezdem až 800 kilometrů je ve startovních blocích pro rok 2024. Dojezd elektrického městského autobusu se v příštím roce prodlouží aktualizací produktu. MAN také plánuje uvést svou první testovací flotilu elektrických autobusů na silnice v roce 2025. Mezitím, jako poskytovatel kompletních služeb pro elektromobilitu a řešení nabíjení, E.ON již nabízí přístup ke komplexní síti více než 500 000 nabíjecích stanic pro auta po celém světě. Evropa. Společnosti a obce také těží z přizpůsobené nabíjecí infrastruktury a strategií elektrifikace pro jejich vozový park. E.ON rovněž přispívá svými odbornými znalostmi v oblasti financování, analýzy lokality a připojení k síti. Rozšiřování sítě a digitalizace jsou nezbytné nejen pro budoucí dodávky obnovitelné energie, ale také pro efektivní nabíjecí infrastrukturu.