Podle zprávy agentury Reuters v posledním vývoji probíhajícího právního sporu mezi Airbus a Qatar Airways evropský regulační orgán pro letectví uvedl, že nenašel žádný důkaz, že by nátěr nebo povrchová eroze na letadlech A350 představovaly bezpečnostní problém. Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) však uznala nedostatky v kvalitě letadel u několika leteckých společností.
Airbus a Qatar Airways jsou v současné době zapleteny do právního sporu kvůli nátěru nebo povrchové erozi na letadlech Airbus A350. Na konci roku 2021 Qatar Airways zažalovaly Airbus kvůli zhoršení povrchu trupu na jeho A350 a požadovaly odškodnění ve výši více než 600 milionů dolarů. Společnost Qatar Airways, která má ve své flotile 53 letadel A350, tvrdí, že musela z letové listiny odstranit celkem 22 letadel .
V odvetě se Airbus pokusil ukončit samostatnou smlouvu na dodávku 50 letadel A321neo, které měla Qatar Airways na objednávku. Ale toto rozhodnutí bylo dočasně zmrazeno britským soudem. Koncem dubna 2022 však londýnský Nejvyšší soud povolil Airbusu nepokračovat v montáži dopravních letadel A321neo pro leteckého dopravce v Perském zálivu. Vrchní soud v Londýně 26. května 2022 rozhodl, že spor bude předložen k soudu v létě 2023 ve zrychleném procesu.
„Qatar Airways je připravena dotáhnout tuto záležitost do konce, aby zajistila ochranu svých práv a že Airbus musí řešit bezprecedentní a extrémně unikátní závadu, která má dopad na typ letadla A350 napříč průmyslem a mnoha dopravci,“ uvedl Qatar Airways v prohlášení ze dne 31. května 2022.
„Qatar Airways zůstává v rámci svých smluvních práv odmítnout dodávku dalšího letadla A350, zatímco typ letadla trpí konstrukční vadou, kterou nyní uznal soud, a aby Airbus zneužil svou sílu na trhu k ukončení samostatné a nesouvisející smlouvy pro jiný typ letadla je pro náš průmysl extrémně škodlivý,“ dodal dopravce. Ten zároveň připustil, v případě výhry bude požadovat odškodné za pozdně dodaná letadla a jednání Britského soudu, který ho svým jednáním poškodil.