Společnost Emirates se stala průmyslovým partnerem projektu Aviation Impact Accelerator (AIA) sídlícím na Univerzitě Cambridge. Nové partnerství stvrdila investicí ve výši 200 milionů USD z jejího Fondu udržitelnosti do výzkumných a vývojových projektů zaměřených na snižování dopadu fosilních paliv v komerční letecké dopravě. Iniciativu AIA vede Whittleova laboratoř při Univerzitě v Cambridge a Institut pro udržitelný leadership (CISL).
Partnerství má za cíl podnítit spolupráci, poskytnout potřebná data pro nástroje AIA, které zkoumají dopad na klimatické změny, podpořit práci na modelování dat a aktivně se angažovat v projektech zaměřených na snižování globálních emisí v letectví.Začátek formuláře
Emirates se připojila k významným průmyslovým partnerům jako Boeing, Rolls-Royce, RAF, IATA, 4Air či Flexjet. Modelovací kapacita AIA je výsledkem spolupráce mezi Bennett Innovation Lab (novou inovační laboratoří zřízenou jako součást New Whittle Laboratory) a CISL, jejímž cílem je hledat způsoby, jak urychlit „zelené“ letectví.
„Velmi nás těší, že můžeme podpořit Aviation Impact Accelerator jako první projekt v rámci našeho Fondu pro udržitelnost. Jako průmyslový partner máme jedinečnou příležitost aktivně se zapojit do sdílení znalostí a poznatků, rozšířit dosah AIA napříč geografickými oblastmi a podpořit vývoj nástrojů, které se zabývají spektrem nových leteckých technologií. Práce prováděná v rámci projektu Aviation Impact Accelerator představuje plán probíhajících změn a řešení, která mají snížit dlouhodobý dopad komerční letecké dopravy na klima,“ uvedl Sir Tim Clark, prezident Emirates.
„Partnerství s Emirates podpoří naše poslání urychlit přechod k letecké dopravě s čistými emisemi. Letecké společnosti budou hrát klíčovou roli při změně tohoto odvětví, a jsme potěšeni, že Emirates se chopila vůdčí role. Věříme, že Fond udržitelnosti bude klíčovým prvkem pro uvolnění opatření v tomto odvětví,“ okomentoval spolupráci profesor Rob Miller FREng, ředitel Whittle Laboratory na Univerzitě v Cambridge a vedoucí AIA.
Emirates tak zkoumá možná zapojení na řadě vyvíjených nástrojů, mezi něž patří např:
RECCE (Resource to Climate Comparison Evaluator), který je navržen tak, aby umožnil odvětví rychle porovnat potenciál široké škály paliv a technologií v roce 2035. Umožňuje uživateli porovnat dopady letectví na klima z hlediska emisí CO2 a dalších, požadavky na zdroje a náklady a poskytuje podrobný rozpis toho, kde v systému jsou případné nejasnosti. Nástroj také umožňuje uživateli porozumět dopadu rychlosti dekarbonizace sousedních odvětví, jako je elektrická rozvodová síť nebo teplárenství, na leteckou dopravu. RECCE je k dispozici zdarma na webové stránce AIA.
JIST (Journey Impact Simulator Tool) je v současné době ve vývoji a umožňuje zkoumat způsob, jakým bude možné létat v budoucnosti, a pomáhá pochopit cesty k dlouhodobě udržitelnému letectví.
CRAFT: (Climate Response to Aviation Future Scenarios Tool) umožňuje uživatelům analyzovat budoucí scénáře, zkoumat, jak by mohli využít kombinace technologií, paliv a změn v provozech k dosažení dlouhodobé udržitelnosti v letecké dopravě. Tento nástroj je obzvlášť účinný pro zkoumání scénářů v reálném čase, což umožňuje vedoucím představitelům vlády a průmyslu vytyčit si vlastní cestu v leteckém sektoru. Nástroj byl použit na několika politických seminářích s vládami USA, Velké Británie a EU.
Fond udržitelnosti Emirates se zaměřuje na podporu projektů výzkumu a vývoje, které zkoumají snížení dopadu fosilních paliv v komerční letecké dopravě. Finanční prostředky se po dobu tří let budou vyplácet celosvětově uznávaným organizacím, začínajícím podnikům a akademickým institucím, které pracují na řešeních v oblasti pokročilých palivových, energetických a pohonných technologií a řešeních, která přispívají ke snižování emisí.
Vedle svých průmyslových partnerů spolupracuje AIA s
- Iniciativou pro udržitelné trhy Jeho královské Výsosti Karla III.
- iniciativou Světového ekonomického fóra (WEF) Target True Zero (TTZ).
- Globálním fórem pro letectví a kosmonautiku
- Cambridge Zero
- britským Ministerstvem pro energetickou bezpečnost a Net Zero
- Ministerstvem dopravy Spojeného království
Akademičtí partneři
- MIT
- Melbournská univerzita
- Imperial College London
- University College London
- Technologická univerzita v Sydney