Evropská komise plánuje zakázat prodej letadel, náhradních dílů a dalšího souvisejícího vybavení ruským leteckým společnostem v rámci sankcí, které budou uvaleny během ruské invaze na Ukrajinu, oznámila na únorové tiskové konferenci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 25, 2022.
Von der Leyen poznamenala, že tři čtvrtiny současné ruské komerční flotily jsou závislé na letadlech vyrobených v EU, USA a Kanadě. Sankce proto „poškodí klíčový sektor ruské ekonomiky a konektivitu země“. Opatření schvalují evropští lídři, ale teprve vstoupí v platnost.
Flotila tří největších ruských leteckých společností se skládá hlavně z letadel vyrobených Airbusem a Boeingem.
Massive and targeted sanctions, agreed by EU leaders, will have severe consequences for Russia.
These sanctions cover:
⛔️The financial sector
⛔️The energy and transport sectors
⛔️A ban on the export of aircraft spare parts
⛔️Access to important technology
⛔️Visa policy pic.twitter.com/dp9ktDA8yP— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) February 25, 2022
Ruský národní dopravce, Aeroflot, má ve své flotile celkem 185 letadel, včetně 116 vyrobených Airbusů, 59 Boeingů a pouze 10 ruských proudových letadel, podle údajů Planespotters.net. Podle údajů Airbusu má Aeroflot objednáno 22 Airbusů A350, z nichž osm již bylo dodáno.
S7 – Siberia Airlines má flotilu 105 letadel, včetně 48 Airbusů A320, 16 Airbusů A321, tří Airbusů A319, 21 Boeingů 737 a 17 letadel Embraer ERJ-170, ukazují data Planespotters.net.
Podle Planespotters.net má Ural Airlines flotilu 53 letadel a všechna jsou to letadla vyrobená Airbusem.
Ruský výrobce letadel, United Aircraft Corporation (UAC), se snaží navrhnout a vyvinout svá vlastní komerční letadla, aby byla méně závislá na zahraničních modelech. Klíčové projekty jsou však stále ve fázi vývoje.