Stále více lidí využívá rychlého vlaku tunelem pod Lamanšským průlivem a vlaky Eurostar z Paříže do Kolína nad Rýnem a Amsterdamu. Železniční společnost chce proto investovat do nových vlaků.
Železniční společnost Eurostar chce po silném nárůstu cestujících a zvýšení tržeb a výdělků investovat až do 50 nových vlaků. Mimo jiné vlaky používané z oblasti Porýní-Porúří do Paříže mají být od roku 2030 nahrazeny novými rychlovlaky, jak Eurostar ve čtvrtek oznámil. To mělo zvýšit kapacity na přípojkách i komfort.
V roce 2023 Eurostar navýšil svůj obrat na více než dvě miliardy eur se svými spojeními přes tunel pod Lamanšským průlivem a z Paříže do Bruselu, Kolína nad Rýnem a Amsterdamu a dosáhl zisku před zdaněním a odpisy ve výši 423 milionů eur. V předchozím roce byly tržby 1,6 miliardy eur a zisk 391,5 milionu eur. Růst byl založen na rozšíření provozu, přičemž počet cestujících se zvýšil ze 14,8 milionu v roce 2022 na 18,6 milionu v roce 2023, uvedla společnost, kterou většinově vlastní francouzské a belgické státní dráhy SNCF a SNCB.
Místo současných 51 vlaků chce Eurostar v budoucnu využít až 67 vlaků. Nahradit by se měly starší modely vlaků, které dojíždějí z Londýna do Bruselu a Paříže, stejně jako postupně i vlaky na síti z Paříže do Kolína nad Rýnem a Amsterdamu, které donedávna jezdily pod názvem Thalys. Jde o investici v hodnotě dvou miliard eur, uvedl Eurostar. Dosud nebylo rozhodnuto, které modely vlaků by se měly u kterého výrobce objednat.
V minulosti došlo mezi průmyslovými skupinami k tahanici ohledně stavby vlaků pro Eurostar. Poté, co vlaky zpočátku dodala francouzská společnost Alstom, přišel později s modelem německý konkurent Siemens. Všechny vlaky v síti Thalys pocházejí od společnosti Alstom.