Rozsáhlou výstražnou stávkou chtějí EVG a Verdi příští pondělí paralyzovat velké části veřejné dopravy.
Cestující a cestující po celém Německu se budou muset začátkem nadcházejícího týdne připravit na dalekosáhlá omezení místní, regionální a dálkové dopravy. Odborový svaz železnic a dopravy (EVG) a Verdi vstoupí v pondělí do rozsáhlé celostátní výstražné stávky, jak obě organizace oznámily ve čtvrtek v Berlíně. „V celém Německu dojde k vážným zpožděním, včetně zastavení dopravních služeb ve všech zmíněných oblastech,“ uvedlo.
Kromě vlakové dopravy Deutsche Bahn bude podle oznámení těžce zasažena také místní doprava ve spolkových zemích Hesensko, Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko, Sasko, Dolní Sasko, Porýní-Falc a Bavorsko. Stávková opatření se týkají také dálniční společnosti, letišť, vodní a lodní správy.
Podle EVG jsou na kolejích kromě Deutsche Bahn postiženy železniční společnosti Transdev, AKN, Osthannoversche Eisenbahnen, Erixx, Vlexx, Eurobahn a Die Länderbahn. „Celodenní stávka obvykle začíná v noci z 26. na 27. března v 00:00 a končí ve 24:00,“ uvedly odbory.
Verdi akcemi zvyšuje tlak na třetí kolo vyjednávání s federálními a místními vládami, které začíná v pondělí. Spolu se sdružením úředníků dbb požaduje odborový svaz pro veřejný sektor 10,5 procenta a minimálně o 500 eur vyšší mzdy. Zaměstnavatelé podali nabídku ve druhém kole jednání na konci února. Zahrnuje mimo jiné navýšení mezd o pět procent ve dvou krocích a jednorázové platby v celkové výši 2 500 eur.
Na konci února zahájila EVG jednání s Deutsche Bahn a asi 50 dalšími železničními společnostmi. Odborový svaz minulý týden odmítl původní nabídku od Deutsche Bahn. Požaduje minimálně o 650 eur vyšší mzdy. V případě vyšších mezd usiluje o navýšení o dvanáct procent při trvání kolektivní smlouvy na dvanáct měsíců. Deutsche Bahn mimo jiné nabídly zvýšení mezd přibližně 180 000 postiženým zaměstnancům celkem o 5 procent ve dvou krocích a několika jednorázových platbách v celkové výši 2 500 eur.
Místní a dálková doprava i letiště po celém Německu byly zasaženy před více než 30 lety v průběhu několikatýdenní stávky. Během tohoto tvrdého průmyslového sporu ve veřejné správě na jaře 1992 dočasně přestalo pracovat několik set tisíc zaměstnanců. Šlo však o běžnou průmyslovou akci, nikoli o varovnou stávku.
DPA