Podle průzkumu* zadaného společností YIT jsou rostoucí životní náklady významným nebo velmi významným problémem pro 40 procent obyvatel měst. Z rostoucích nákladů se obávají zejména nízkopříjmové domácnosti, nájemníci a ženy do 36 let. Mezi respondenty (67 %) nejvíce znepokojovala vyšší cena energií. Majitele domů znepokojilo i zvýšení úrokových sazeb (45 %) a nákladů na budoucí opravy (31 %).
Výsledky také ukázaly, že mezi těmi, kteří se loni přestěhovali, každý pátý (22 %) hledal cenově dostupnější domov a téměř každý pátý (18 %) hledal klidnější domov.
Protivětry na trhu s bydlením za poslední rok zpomalily prodej bydlení a vytvořily zadržovanou poptávku. Zájem o koupi bydlení však v poslední době stoupá.
„Během posledních několika týdnů jsme si všimli, že zákazníci jsou aktivnější. Je mnohem více soukromých prohlídek než před několika týdny a probíhají jednání s více lidmi. Migrace do měst je i nadále obzvláště silná v posledním roce, při vyrovnání úrokových sazeb posiluje důvěru v budoucnost. Podobnou zprávu jsme slyšeli od bank, jak od prvokupujících, tak od těch, kteří se zajímají o investiční bydlení,“ řekl Pekka Helin , senior viceprezident pro zákaznické a životní služby ve společnosti YIT.
„Pro většinu z nás je domov největší investicí a rozhodnutím o koupi. Náklady na nové budovy odrážejí jejich energetickou náročnost a moderní technické služby, obojí standardně zahrnuté, a absenci oprav na dlouhou dobu dopředu. To přináší klid a chrání nákup,“ pokračuje Helin.
Ženy nad 50 let jsou lídry v ohleduplnosti k životnímu prostředí
Mezi obyvateli velkých měst stále rostou obavy z klimatických změn. Změna klimatu je významným nebo velmi významným problémem pro 46 procent občanů. V roce 2019 to bylo 37 procent. Ženy se více obávají změny klimatu: 55 procent uvedlo, že obavy jsou významné nebo velmi významné, zatímco pouze 38 procent mužů uvedlo totéž.
Ženy nad 50 let jsou v čele ekologických akcí doma. Vysoce oceňují ekologické faktory bydlení, jako je snadná recyklace, vodovodní baterie šetřící vodu a energetická účinnost. Více než polovina respondentek starších 50 let omezila spotřebu teplé vody (66 %) a snížila teplotu svého domova alespoň o jeden stupeň Celsia (54 %).
„Nové domy jsou plné možností a technologií šetrných k životnímu prostředí. Větrání a teplá voda jsou hlavními spotřebiteli energie v každé budově: až 40 procent spotřeby energie domácnosti může být způsobeno ohřevem užitkové vody. Například YIT Homes standardně instaluje ekologické baterie a služba YIT Plus umožňuje majitelům domů sledovat a upravovat spotřebu vody na základě dat,“ říká Helin.
Tři ze čtyř obyvatel měst (75 %) také vysoce nebo velmi oceňují systémy snadné recyklace ve svých domovech. Dva ze tří (63 %) zvýšili míru třídění odpadu a každý čtvrtý (25 %) byl připraven změnit své recyklační návyky. Každý třetí (31 %) byl také připraven snížit spotřebu teplé vody nebo snížit teplotu svého domova o jeden stupeň Celsia.
„Nejefektivnější ekologická opatření jsou přijímána ve fázi plánování budovy, včetně výběru stavebních materiálů. Nové domy YIT jsou navrženy tak, aby snižovaly emise, zůstaly vzduchotěsné a splňovaly požadavky energetické třídy A, což znamená, že využívají buď geotermální nebo solární výrobu energie. Naše domy se nacházejí v blízkosti vynikajícího dopravního spojení, včetně veřejné dopravy, a nabízíme možnosti nabíjení elektromobilů,“ říká Helin.
*Průzkum Sustainable Urban Environments je zaměřen na obyvatele Helsinek, Espoo, Vantaa, Tampere, Turku, Oulu, Jyväskylä a Kuopio ve Finsku. V roce 2023 byl počet online respondentů 1 058 + 354 (samostatný vzorek kancelářských pracovníků). Data představují městskou populaci 18–80letých obyvatel rozdělenou podle pohlaví, věku a velikosti města. Průzkum byl proveden mezi zářím a říjnem 2023. YIT pověřila společnost Prior Konsultointi provedením průzkumu.
Foto YIT
[…] Continue reading Finové se obávají rostoucích cen energií – pozitivního pohybu na trhu s byd… […]