Frontier Group Holdings Inc (ULCC.O) ve čtvrtek oznámila, že souhlasila se zaplacením poplatku za rozpad ve výši 250 milionů dolarů ve snaze zachránit akvizici společnosti Spirit Airlines Inc (SAVE) za 2,9 miliardy dolarů. , což by vytvořilo pátou největší leteckou společnost v USA.
Zmírnění podmínek, o kterém poprvé informovala agentura Reuters, přichází poté, co poradenská společnost Institutional Shareholder Services Inc (ISS) vyzvala akcionáře Spirit, aby hlasovali proti dohodě s Frontier, protože Spirit nedokázal vyjednat poplatek za přerušení, pokud by američtí antimonopolní regulátoři sestřelili jejich obchod.
„Vzhledem k našemu přesvědčení, že regulační orgány shledají tuto kombinaci jako prokonkurenční, dohodli jsme se na zavedení poplatku za zpětné ukončení,“ řekl předseda Frontier William Franke.
JetBlue Airways Corp. se snaží uzavřít dohodu s nepřátelskou nabídkou ve výši 3,3 miliardy dolarů za Spirit, kterou společnost Spirit odmítla, argumentující, že jí regulační orgány nedají zelenou, pokud JetBlue neudělá více ústupků. JetBlue, šestý největší americký přepravce cestujících, přijal minulý měsíc svou nabídku přímo akcionářům společnosti Spirit tím, že zahájil výběrové řízení.
„Přidání poplatku za zpětné ukončení (ze strany Frontier) tváří v tvář pravděpodobné porážce je pouze potvrzením, že regulační profily a časové harmonogramy obou obchodů jsou skutečně podobné,“ uvedl JetBlue ve čtvrtečním prohlášení.
Akcionáři společnosti Spirit mají o dohodě s Frontierem hlasovat 10. června. Není jasné, jak ústupek Frontieru ohledně poplatku za rozpad změní doporučení ISS. Frontier’s cash-and-stock deal ocenil Spirit na 25,83 dolaru za akcii, když byl oznámen 7. února. Nabídka JetBlue je 30 dolarů za akcii v hotovosti a společnost uvedla, že její předchozí odmítnutá hotovostní nabídka ve výši 33 dolarů za akcii je stále platná,, pokud se Spirit rozhodne vstoupit do jednání. Společnost JetBlue rovněž nabídla společnosti Spirit zaplatit poplatek za přerušení ve výši 200 milionů dolarů, pokud regulační orgány její navrhovanou dohodu zablokují.
Americké letecké společnosti byly povzbuzeny návratem cestování po pandemii COVID-19 a podařilo se jim udržet náskok před prudce rostoucí inflací pohonných hmot a mezd zvýšením cen letenek. Možná však budou muset snížit kapacitu, pokud by globální ekonomika sklouzla do recese v důsledku toho, že centrální banky po celém světě zvýšily úrokové sazby, aby zkrotily inflační tlaky.
Reuters