GE Aerospace (NYSE: GE ) a NASA spolupracují na sérii unikátních letových testů, které mají pomoci leteckému průmyslu lépe porozumět kondenzačním stopám pomocí nových testovacích metod a technologií.
Contrails jsou mraky vytvořené z ledových částic, které se mohou vytvořit, když letadla létají studeným vlhkým vzduchem. Odhaduje se, že přetrvávající kondenzační stopy mají dopad na oteplování klimatu. Letové testy podpoří úsilí průmyslového výzkumu o lepší pochopení vědy o kondenzačních tratích a umožní vývoj nových technologií, které mohou snížit emise jiných než CO2.
Lety pro Contrail Optical Depth Experiment (CODEX) se uskuteční v týdnu od 18. listopadu z Virginie. Letoun G-III výzkumného centra NASA Langley Research Center bude na obloze sledovat létající testovací bednu GE Aerospace a bude skenovat brázdu letadla pomocí technologie Light Detection and Ranging (LiDAR). Tím se posouvá využití LiDAR ze strany NASA ke generování trojrozměrného zobrazování kondenzačních čar, aby bylo možné lépe charakterizovat, jak se kondenzační čáry tvoří a jak se chovají v průběhu času.
Pro GE Aerospace to představuje nové provozní metody pro její 747 Flying Test Bed, rozšiřující možnosti před letovými testy plánovanými na toto desetiletí za účelem vyhodnocení výkonu nových komerčních technologií motorů. Otevřený ventilátor, pokročilé konstrukce spalování a další pohonné systémy jsou vyvíjeny v rámci programu Revolutionary Innovation for Sustainable Engines (RISE)* společnosti CFM International.
„GE Aerospace je hrdá na to, že se opět spojila s NASA, abychom byli v čele inovací pro budoucnost udržitelnějších letů,“ řekl Arjan Hegeman, generální manažer pro budoucnost letových technologií společnosti GE Aerospace. „Pochopení toho, jak kondenzační stopy fungují za letu s nejnovější detekční technologií, je způsob, jak posouváme inovace kupředu. Tyto testy poskytnou zásadní pohled na pokrok v technologiích leteckých motorů nové generace pro skokovou změnu v účinnosti a emisích.“
GE Aerospace a NASA spolupracují již více než 50 let, aby urychlili zavádění nových inovací do leteckého průmyslu.
„NASA posouvá pokroky ve vědeckém chápání kondenzačních stop, aby zlepšila naši důvěru v budoucí rozhodnutí o správě kondenzačních stop, která zohledňují celkový dopad na klima a ekonomické záležitosti,“ řekl Dr. Rich Wahls , manažer Národního partnerství pro udržitelný let NASA. „Jsme nadšeni, že můžeme opět spolupracovat s naším spolupracovníkem, společností GE Aerospace, na tomto prvním letovém experimentu svého druhu.“
Vedoucí techničtí důstojníci v celém leteckém průmyslu vyzvali na červencové mezinárodní letecké show ve Farnborough k dalším vládním výzkumným programům, aby se zlepšilo porozumění leteckým účinkům bez CO2 , jako jsou kondenzační pruhy, oxidy dusíku (NOx), síra, aerosoly a saze.