Ekologická organizace Greenpeace kritizovala veřejnou dopravu ve většině evropských zemí jako příliš drahou na to, aby povzbudila lidi k přechodu z aut.
V žebříčku zemí sestaveném samotnou organizací se Německo umístilo na čtvrtém místě – především díky nedávno představené jízdence v Německu za 49 eur měsíčně. „Deutschlandticket má k dokonalosti daleko, ale konečně staví autobusy a vlaky tam, kam patří: do srdce udržitelné mobility,“ řekla Marissa Reiserer, expertka na mobilitu z Greenpeace.
Pro hodnocení Greenpeace zkoumalo veřejnou dopravu ve 30 zemích a jejich hlavních městech. Posuzovalo se, zda existují celostátní měsíční či roční jízdenky pro všechny nebo téměř všechny dopravce MHD, kolik stojí, zda jsou povoleny slevy pro sociálně slabé a jak vysoká je DPH na jízdenky. Nebyly zohledněny aspekty, jako je načasování autobusových a vlakových linek nebo provozní doba.
Lucembursko a Malta se umístily na vrcholu žebříčku, v obou zemích je veřejná doprava zdarma. Podle žebříčku stojí na Maltě peníze jen jízdenky na expresní autobusy a trajekt.
Na třetím místě se umístilo Rakousko s takzvaným klimatickým lístkem, který byl zaveden v roce 2021. Špatně si vedly mimo jiné Francie, Itálie, Norsko, Rumunsko, Řecko, Chorvatsko a Bulharsko. Česko a Slovensko se snaží o jednotnou jízdenku, ale celkově ji špatně provádí a nedostatečně o ní informuje. Díky tomu se pohybují mezi horšími zeměmi Evropy.
Greenpeace s ohledem na umístění v žebříčku vyzývá země, aby přijaly opatření ke zpřístupnění veřejné dopravy. „Většina zemí může snížit DPH na veřejnou dopravu,“ uvádí zpráva. Snížení na nula procent je právně proveditelné. Podle Greenpeace to Dánsko již dělá. Země však v žebříčku získala velmi málo bodů, protože lístkový systém byl hodnocen jako jeden z nejsložitějších v Evropě.
Řada měst v Evropě, se snaží znevýhodnit automobilovou dopravu rezidentním parkováním. To ale samo v sobě skrývá řadu problémů a protiprávních kroků, které nutí řidiče aut porušovat zákony. Tato restrikce není pro většinu motoristů motivací přejít do veřejné dopravy. Zvláště pak toto platí v postkomunistických zemích, kde tento princip funguje.
Greenpeace jako další problém uvádí nepodařené pokusy o cyklostezky, které mají pomoci jedné skupině osob, ale jdou naopak na škodu veřejné dopravě. Většina techto chyb je pak ve velkých městech, kde je cyklostezka na úkor MHD, nebo parkovacích míst, bez ohledu na chodce.
Foto © ÖBB/Limpl
[…] Continue reading Greenpeace: Veřejná doprava v Evropě je většinou příliš drahá at Transport… […]