Fond IFM se sídlem na Kajmanských ostrovech zvyšuje svůj podíl na vídeňském letišti ve Schwechatu na 43,37 procenta. Zamýšlený cíl se však nevyšel. Fond stojící za Airports Group Europe je od léta silně kritizován.
Drobným akcionářům ve čtvrtek skončila lhůta pro prodej akcií fondu. Někteří akcionáři, kteří vlastnili celkem 3,37 procenta, nabídku přijali, oznámil v pátek IFM. „Výsledek veřejné nabídky a velký zájem investorů nás velmi těší,“ uvedl podle tiskové zprávy Werner Kerschl, výkonný ředitel IFM Investors.
Fond ve skutečnosti usiloval o navýšení o téměř deset procent na téměř polovinu. Samotné letiště považovalo nabídkovou cenu 34 EUR za akcii vzhledem k dobrému vývoji společnosti za příliš nízkou a doporučilo akcionářům nabídku na koupi nepřijmout.
Letiště: „Potěšující hlasování o důvěře“
Výsledkem je „potěšující hlasování o důvěře“, že dvě třetiny akcionářů volně obchodujících akcií nepřijaly nabídku IFM na koupi, uvedlo vídeňské letiště pro APA. To by zdůrazňovalo, že akcionáři s volným obchodováním věří v další pozitivní vývoj společnosti. Akcionáři, kteří nabídku přijali, dostanou své peníze nejpozději do 22. února.
Kontroverzní nabídka
Nabídka na převzetí způsobila od loňského léta mnoho vzrušení. Nabídka byla zveřejněna začátkem července. Poté, co Airports Group Europe již dříve oznámila, že zvýšila svůj podíl na letišti Vídeň-Schwechat na více než 40 procent, učinila skupina částečnou nabídku na další akcie. Zároveň však bylo zdůrazněno, že se neusiluje o kontrolu letiště.
Město Vídeň a spolková země Dolní Rakousko vlastní po 20 procentech vídeňského mezinárodního letiště, deset procent vlastní soukromá nadace s účastí zaměstnanců a dalších deset procent volně obchoduje. Na konci září získaly Dolní Rakousko a Vídeň po čtyřech akciích společnosti, čímž navýšily svůj majoritní podíl na letišti. Od té doby drží absolutní většinu zaměstnanecká nadace.
Hledání stop se záhadným investorem
Fond IFM byl nedávno předmětem ostré kritiky. Zástupci IFM se prezentovali jako investoři do australských penzijních fondů. Zprávy médií z „profil“ a „ZIB2“ však odhalily, že vlastnictví na letišti prostřednictvím dvou lucemburských fondů lze vysledovat pouze ke svěřenecké společnosti (Conyers Trust) na Kajmanských ostrovech. Kdo za tím stojí a odkud berou peníze, není jasné.
Na konci roku 2014 IFM získala podíl necelých 30 procent na vídeňském letišti a v roce 2016 tento podíl navýšila na necelých 40 procent. Letos v červnu pak IFM překročil hranici 40 procent a spustil tak povinnou nabídku. Navýšení akcií IFM muselo v souladu se zákonem o kontrole investic prověřit i ministerstvo hospodářství a koncem ledna dostalo zelenou.
„Rizikový vliv“
Zelení, kteří v této souvislosti před měsíci obvinili letiště z praní špinavých peněz, zase toto rozhodnutí kritizovali ve státní volební kampani. Mluvčí státu Helga Krismer hovořila o riskantním vlivu schránkové společnosti na karibský hrnec peněz: „Jejich cílem je stažení letiště z burzy.“
Krismer tehdy ORF řekl, že v oblasti kritické dopravní infrastruktury nechtějí netransparentního investora, který by vlastnil 50 procent letiště a tedy v rakouské reálné ekonomice. Rozhodnutí ministra hospodářství Martina Kochera (ÖVP) nemůžete pochopit.
Fond: „Dodržujte všechny zákony“
„IFM Investors je odpovědným, dlouhodobým správcem fondů, který dodržuje zákony. Všechna tvrzení o opaku, jako je obvinění z praní špinavých peněz, jsou nesprávná,“ stojí v prohlášení. „Jsme ve vlastnictví australských penzijních fondů.“
Podle vysílání patří mezi investory IFM GIF široké spektrum penzijních fondů a institucionálních investorů ve Velké Británii, Evropě, Austrálii, USA, Kanadě a Asii. Média nedávno spekulovala, zda za spletitými stavbami nestojí ruský kapitál. IFM to popřel. Nemáme „žádné přímé investory ani investice uvedené na globálních sankčních seznamech.“ V Rusku také neexistuje „žádná přímá účast“.
ORF, redakce