Na protest proti nejisté budoucnosti závodu Görlitz u výrobce vlaků Alstom odborový svaz kovoprůmyslu (IG Metall) předčasně vypověděl se skupinou budoucí kolektivní smlouvu, která ve skutečnosti platí až do roku 2026.
„Se svou strategií lepších než levnějších chtěli generální podniková rada a IG Metall, aby byla lokalita produktivnější, a tudíž konkurenceschopné a odolná do budoucna,“ řekl předseda generální podnikové rady René Straube. Alstom však „od začátku neadekvátně implementoval kolektivní smlouvu“.
Kolektivní smlouva se podle svazu dotkla lokalit Hennigsdorf, Görlitz, Bautzen, Siegen a Kassel. V zájmu zajištění pracovních míst se zaměstnanci mimo jiné dohodli na prominutí náhrady mzdy za dovolenou. Alstom naopak souhlasil s pokračováním investic do svých německých provozů. To ale firma nedodržela, kritizuje svaz. „IG Metall byl poté nucen ukončit kolektivní smlouvu a nyní požaduje zpět zadržené peníze zaměstnanců.“
Podle vlastních informací skupina plánuje v Německu strategické přeskupení a v budoucnu se chce soustředit na služby a digitalizaci a také na interiérový design vlaků. V Görlitz se však vyrábí skelet karoserie. Tato obchodní oblast je v současné době v úpadku, uvedla společnost na dotaz. „Není však čas vyvozovat z tohoto vývoje bezprostřední důsledky pro lokalitu Görlitz,“ pokračovala. Na to je ještě brzy. Saská továrna v současnosti vyrábí dvoupatrové vozy pro Izrael a také různé tramvajové projekty.
Společnost se nadále drží svých závazků z kolektivní smlouvy a nechává ukončení právně prozkoumat, uvedl Alstom.