Podle statistik dochází ke střetu dopravního prostředku s chodcem především v tu denní dobu, kdy se již smráká. Největší počty sražených chodců můžeme zaznamenat v pozdních večerních hodinách v zimním období. Dopravní experti radí pouze jedno: než vyjdete ven, zkontrolujte své oblečení, zda-li má řidič vůbec šanci vás ve tmě vidět.
Statistika dopravních nehod za minulý rok ukazuje, že došlo ke vzrůstu počtu sražených chodců. Šero a zhoršené rozhledové poměry hrály hlavní roli u každé čtvrté dopravní nehody chodce a automobilu. V zimě dokonce u každého druhého případu.
Dopravní odborníci chodcům nemohou doporučit nic jiného, než řádně kontrolovat své oblečení. Chodec v tmavé bundě s černými kalhoty a tmavě modrými botami se v šeru a ve tmě stává pro řidiče naprosto neviditelným. Takto vydařený outfit napomohl nehodě, která se stala v Lebringu v okrese Leibnitz. Sedmdesáti dvou letá dáma oblečená podobně jak je vylíčeno výše se stala osudnou 18. hodina jednoho zimního dne. Tato dáma chtěla přejít velmi rušnou ulici, pršelo a byla tma. Dopravní expert Franz Kleewein k tomu pouze dodává, „Byly velmi nepříznivé podmínky – byla tma a silně pršelo. Paní byla oblečená do tmavého oblečení, takže lze říci, že byla pro řidiče zcela neviditelná. Řidič, který ji srazil vypověděl, že ji spatřil až v poslední sekundě.“
Čelovka, výstražná vesta
Nejvíce z provozu získávají řidiči i chodci díky očím. Ty ovšem nejsou natolik vybaveny, aby rozpoznávali dobře objekty v šeru nebo ve tmě na rozdíl jak je tomu například u koček. Řešení samozřejmě není mít u sebe v autě kočku, která vám bude říkat, kdo kde je. Bohatě postačí pokud si chodci místo černého a tmavého oblečení, vezmou oblečení světlé a nezapomenou si vzít také některé z reflexních prvků. Dobrá je také čelovka nebo svítící náramky. „Svítící náramky nebo reflexní prvky je dobré umisťovat na ruce a nohy. Ty se totiž pohybují a jsou tudíž mnohem více nápadné,“ připomíná Franz Kleewein.
Jediné pravidlo: VIDĚT A BÝT VIDĚN
Chodci, joggisti a cyklisté jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Nejen z tohoto důvodu nemohou vždy počítat s tím, že je motoristé vždy a za všech okolností uvidí. „Často se stává, že chodci a cyklisté si vůbec neuvědomují, že by si jich motorista nemusel všimnout. Tito se často řídí heslem: Já ho vidím, takže i on musí vidět mě. Důležité ovšem je – vypadat tak, abych mohl být vidět,“ dodává závěrem Franz Kleewein.
upraveno z ORF
fotografie převzata z orf.at