V posledních letech se klíčovým tématem v logistice stala automatizace, digitalizace dat a velký potenciál má samozřejmě umělá inteligence. Vyplývá to z výzkumu Trendy v české logistice 2025 realizovaném společností Ipsos pro organizaci SKLAD, na kterém se podílelo 205 manažerů z oblasti logistiky. Další závěrem je, že základním pilířem moderní logistiky se rychle stává udržitelnost.
Studie Trendy v české logistice 2025, která vyšla v závěru loňského roku, hodnotí udržitelnost jako nový standard. Firmy jsou motivovány nejen regulačními požadavky, ale i tlakem ze strany zákazníků, aby investovaly do ekologických řešení. Investice do obnovitelných zdrojů energie, snižování emisí a zavádění ekologických technologií přináší podle výzkumu dlouhodobé výhody, včetně nižších provozních nákladů a zlepšení firemní reputace.
Podle studie se české firmy v oblasti udržitelnosti nejvíce soustředí na ekologické odstraňování odpadu, v popředí zájmu je však rovněž manipulační technika s Li-Ion bateriemi a vodíkovými palivovými články nebo euro norma na CO2 u manipulační techniky. Při vybírání vybavení skladu uvádí 9 z 10 z firem, že je pro ně důležitá především kvalita a rozsah servisních služeb. Pro obdobný počet je důležitá také pořizovací cena, případně měsíční splátka za leasing nebo nájem.
Pro téměř polovinu firem hrají při výběru vybavení skladovacích prostor roli alternativní pohony (Li-Ion, vodík). „Stále větší důraz je kladen na chytré energetické řídicí jednotky (Smart Energy Units), které umožňují efektivní distribuci energie během dne. Tyto jednotky optimalizují nabíjení tím, že se zaměřují na časy s nejnižšími energetickými tarify, což maximalizuje efektivitu a minimalizuje náklady zákazníků spojené s nabíjením techniky,“ vysvětluje Josef Murgaš, vedoucí oddělení automatizace a intralogistiky společnosti STILL ČR.
Trendy prodejů manipulační techniky jsou jednoznačně ve prospěch elektrických vozíků. „Do roku 2020 se jejich prodeje napříč všemi skupinami strojů pohybovaly dle statistiky WITS kolem 80 %. V roce 2023 byl podíl prodeje elektrických vozíků na celkových prodejích už 90,4 %,“ říká Jiří Mlynář, ředitel společnosti HYSTER CZ, která je distributorem manipulační techniky. „Tuto skutečnost však nejen na českém trhu zkresluje velký podíl elektrické ručně vedené techniky. Vezmeme-li v úvahu prodeje čistě čelních vysokozdvižných vozíků poháněných elektromotorem nebo spalovacím motorem, je poměr dodané techniky asi 2:1 ve prospěch elektrických vozíků,“ upřesňuje Jiří Mlynář.
Výběr pohonu VZV ovlivňují zejména provozní podmínky a požadavky na stroje, jako je prostředí, kde bude stroj jezdit, provozní podmínky, nájezd motohodin, vytížení na jednotlivých směnách, pořizovací a provozní náklady, zázemí pro nabíjení, uskladnění vozíků, legislativní požadavky, technické možnosti nabízených produktů a často i historické návyky a neochota ke změnám. „Své místo na trhu manipulační techniky proto stále má i pohon na LPG. Jsou provozy, kde spalovací vozík bude žádaný a legislativa spojená s povinností DPF filtrů u naftových strojů o nominální nosnosti nad 2000 kg tomuto jen nahrává. Navíc u strojů do nosnosti 2000 kg je technologicky nemožné DPF filtr fyzicky umístit, a proto je zde alternativa pouze LPG, případně benzínového pohonu,“ doplňuje Jiří Mlynář.
Nástup elektromobility tak nutně neznamená výrazný útlum dalších alternativ. „Firmy někdy také zcela racionálně kombinují manipulační techniku s různým pohonem dle účelu využití a provozních podmínek dané aplikace. Například vozíky se spalovacím motorem na LPG se mohou doplňovat s elektrickými. Jsou relativně tiché, přitom ale výkonné a okamžitě k dispozici, takže mohou suplovat dieselovou techniku vhodnou pro intenzivní či nepředvídatelné nasazení. Přitom mají nižší spotřebu i pořizovací náklady a propan je levnější než nafta,“ říká Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas.
Podle něj je plynový pohon přijatelný i z ekologického hlediska, protože má oproti naftě výrazně nižší emise CO2 nebo NO2 a na rozdíl od nafty není nutné stroje dovybavovat katalyzátorem výfukových plynů. „LPG pohon je připraven i na odklon od fosilních zdrojů a dekarbonizaci. Již nyní lze v provozované technice a stávající infrastruktuře využívat uhlíkově neutrální alternativy, jako je bio LPG, obnovitelný dimethylether neboli rDME, případně další obnovitelné plyny,“ dodává Jiří Karlík.
Podobné zprávy
Dachser nasadil do své logistické sítě 100. plně elektrické nákladní vozidlo
Chytré úschovny nově rostou i na horách
Česká pošta rozšiřuje pobočky pro služby Úřadu práce