Deutsche Bahn nově zveřejňuje i měsíční dochvilnost cestujících. Hodnota ukazuje, jak pozdě byli cestující v cílové destinaci. Toto číslo však příliš důvodů k radosti nenabízí.
Třetina cestujících v dálkových vlacích Deutsche Bahn dorazila v lednu do cíle s více než 15 minutovým zpožděním. Takzvaná cestovní dochvilnost byla minulý měsíc 67,0 procenta, jak federálně vlastněná společnost oznámila v pátek. „To je pod úrovní toho, co od nás cestující právem očekávají,“ řekl mluvčí DB. Velmi vysoký počet nízkých rychlostí a stavenišť v železniční síti to je také v důsledku extrémních srážek v prosinci a lednu, které stále zpomaluje vlaky ICE a IC. Železniční dopravu navíc v lednu zatížily dvě stávky odborového svazu strojvedoucích GDL trvající několik dní.
Dochvilnost cestujících nebyla dříve zveřejňována měsíčně. V budoucnu by měl poskytovat přesnější obraz o cestách. „Tato hodnota také vytváří přímé srovnání s jinými druhy dopravy, jako jsou letadla a dálkové autobusy,“ uvedl mluvčí DB. Do tohoto zůstatku se započítávají i zmeškané spoje nebo zrušení vlaků.
Provozní dochvilnost u dálkové dopravy, která byla v posledních letech zveřejňována vždy měsíčně, byla v lednu 62,9 procenta – o 4,3 procentního bodu více než v prosinci. Šéf Deutsche Bahn Richard Lutz nedávno stanovil roční cíl přes 70 procent.
Časy příjezdu na všech zastávkách jsou zohledněny ve statistice provozní přesnosti. Každá zastávka, která je dosažena o méně než 5:59 minuty zpoždění, je zahrnuta do statistik jako včas.
Dochvilnost cestujících vyhodnocuje, jak pozdě se cestující dostali, když dosáhli své rezervované konečné zastávky. Základem pro hodnocení jsou údaje o jízdenkách od zhruba 10 milionů cestujících měsíčně. Pokud je zpoždění maximálně 14:59 minut, považuje se jízda za včasnou. Pro statistiky se berou v úvahu pouze čistě dálkové cesty. Neuskutečněné jízdy vlaků se do statistik nezapočítávají. Účinky dvou stávek GDL se proto v dochvilnosti cestujících projeví jen částečně.