Od roku 2020 dochvilnost železnice rapidně klesá. Bilance za loňský rok je o něco horší než za rok 2022. Náprava bohužel stále není v dohledu.
Přibližně jeden ze tří dálkových vlaků provozovaných Deutsche Bahn (DB) byl loni zpožděný. Jak v pátek v Berlíně oznámil mluvčí DB, 36 procent zastávek bylo dosaženo se zpožděním větším než 5:59 minuty. Míra přesnosti v dálkové dopravě byla 64 procent po 65,2 procenta v roce 2022.
Mluvčí DB jako důvod uvedl mnoho stavenišť. Železniční infrastruktura v Německu je považována za zchátralou, mnoho tratí naléhavě potřebuje renovaci, a proto jsou náchylné ke zpožděním vlaků díky poruchám.
„Přibližně 75 procent dálkových vlaků bylo zpomaleno při průjezdu alespoň jedním staveništěm na konci roku,“ uvedla DB. Skupina již před několika měsíci dosáhla počátečního cíle přesnosti více než 70 procent u dálkové dopravy.
Podle definice je zastávka dosažena včas, pokud má vlak zpoždění méně než 6:00 minut. V regionální dopravě tomu tak bylo u 91,0 procenta vlaků – oproti 91,8 procenta v roce 2022. V roce 2020 bylo včas dosaženo 95,6 procenta zastávek v regionální dopravě a 81,8 procenta v dálkové dopravě.
Vzhledem ke stavu sítě tras je nepravděpodobné, že by se míra dochvilnosti v příštích měsících opět výrazně zvýšila. Do roku 2030 chce železnice takzvanou generální rekonstrukcí proměnit desítky tras na výkonné koridory. Než se tak ale stane, bude potřeba spousta stavebních prací. Při generální rekonstrukci bývá příslušná trasa na měsíce zcela uzavřena.
Podle železnice byl 22. prosinec nejméně přesný den v roce – uprostřed vánočního provozu narušila bouře Zoltan dopravu v celém Německu a tím i železniční dopravu. Dochvilnost železnice u dálkové dopravy ten den byla podle společnosti 35,6 procenta. Nejlepších výsledků dosáhla železnice na Silvestra – 31. prosince stihlo 84,2 procenta zastávek dálkových vlaků včas.