Transport Minutes ®

Dopravní zpravodajství se zaměřením na zahraničí

Konec linky přes tři kraje – do Dačic se nedostanete

Setra Icomu © ICOM Transport

Setra Icomu © ICOM Transport

Setra Icomu
Setra Icomu

V sobotu v podvečer naposledy odjedou z brněnské Zvonařky a z dačického autobusového nádraží autobusy linky, která obě města spojuje. S nedělní změnou jízdních řádu linka zanikne. O zachování unikátní linky, která prochází územím tří krajů, přitom lidé žádali peticí, argumentovali, že linkou Dačice–Brno jezdí nejen studenti do škol, ale také senioři do brněnské nemocnice. Rozhodnutí bylo na vysočinském krajském úřadu, který linku držel při životě.

Reklamy
Sleduj nás na telegramu. Máš zprávy ihned po vydání a nic ti neunikne.
Autobusy na lince číslo 340801 z Dačic do Brna brázdí silnice na území Jihočeského kraje, Vysočiny a Jihomoravského kraje a na trase obsluhují až 22 obcí. V posledních letech ale její provoz závisel jen na Kraji Vysočina.
Podle krajského úřadu tomu tak bylo posledních pět let. Jihočeský ani Jihomoravský kraj se na financování autobusů podle Pavla Bartoše z krajského úřadu Vysočiny nepodílely a ani teď nemají zájem linku provozovat.

Přestupujte, jeďte vlakem, radí kraj. Trvá to dlouho, stěžují si cestující

Vysočina jako částečnou náhradu zřídila linku Jemnice–Třebíč, která obslouží některé obce staré linky s tím, že kdo cestuje do Brna, může pokračovat vlakem. Z Dačic potom začne v neděli jezdit více vlaků do Jihlavy, kde rovněž bude přestup ve směru na Brno.
Podle obyvatel obcí ale nová cesta z Dačic do Brna potrvá déle. Situaci se rozhodli řešit také starostové, kteří usilují o jednání s Krajským úřadem Vysočiny. Podle starostky Hrotovic Hany Škodové by se měla schůzka starostů a hejtmana kraje konat v pondělí 16. prosince.

Protestní petice

Pro záchranu přímé linky Dačice–Brno podepsalo pět stovek obyvatel z dvaadvaceti obcí na její trase petici. Připravila ji Hana Vlčková z Hrotovic, která je přesvědčená o tom, že je tato autobusová linka pro kraj důležitá.
„Původně jsem nečekala, že by ta petice mohla mít takový ohlas, chtěla jsem jen upozornit na to, že ta linka jezdila několik let a byla plně využívána nejen studenty, ale taky důchodci a dalšími lidmi, kteří s ní jezdí například do Brna do nemocnice,“ upozornila Vlčková. Dodala, že Hrotovicím doporučení, aby lidé jezdili s přestupem vlakem, není nic platné.
„My už teď ani nemáme přímé spojení s naším krajským městem Jihlavou a teď bychom měli do Brna jezdit vlakem, ale nejbližší vlakové nádraží je vzdálené 20 kilometrů. Podle nového jízdního řádu by tam měl jet autobus, ale jen třikrát denně a každý nemá prostředky na to, aby mohl na nejbližší nádraží dojet například autem,“ řekla autorka petice.

Možní dopravci raději ustoupili

Některé společnosti, které měli zájem o provoz linky na Jih Čech přes Vysočinu to raději vzdali a šli na jiný trh. Důvodů bylo více, ať už nekvalitní zákony ČR, ale taky jistota ztrátovosti linek skrze Vysočinu, která bohužel jediná byla ochotna dotovat linky. Z Jihomoravského kraje naopak znělo, že nemají zájem o tyto linky a nehodlají ani tu tolerovat jiné dopravce, natož by je měli dotovat. Stalo se tak i vznikající firmě, která nyní podle svého webu odchází do Rakouska a zřejmě nic s Českou republikou nebude už mít společného.
Všechny naplánované linky s Českem z webu zmizeli i v případě Slovenska. Místo toho dala tiskové prohlášení, ve kterém se ostře vymezuje proti korupci a nekvalitním zákonům, které ohrožují bezpečnost podnikatelského prostředí. S tím souhlasí i dotázaní právnici, že mají pravdu.  Bohužel tak by mohlo dojít až na to, že odejde z trhu poměrně dost firem, které mají zájem působit ve veřejné opravě a nechtějí jenom z toho vytěžit co nejvíce peněz.
Většina obcí i menších měst by mohla v příhraničí přijít o dopravu v blízké době poznamenává jedem z místních občanů Dačic. Stejně tak před časem se vyjádřil dopravní specialista Petr Markus, ten současně poukázal na to, že kraj Vysočina musí dotovat většinu linek skrze svůj kraj, jinak by tam prostě nic nejezdilo a bylo aut na silnicích o moc víc, než nyní je.

Senioři do nemocnice, studenti do školy

To, že se jedná o skutečný problém zejména pro seniory, potvrdil také místostarosta Jemnice Zdeněk Hošek: „Pro důchodce je to nepřijatelné, protože po příjezdu na vlakové nádraží do Brna budou nuceni využít ještě hromadnou dopravu, než se někam dostanou.“ Není přitom spoje co od nás z kraje zastaví u nemocnice v Bohunicích, ač má v jízdním řádu.
Podpisů u petice zřejmě ještě přibude. Další starostové obcí a měst na trase rušené linky také nejsou spokojeni s novým plánem dopravy, proto se přidávají „Ano, připojujeme se, vystavili jsme petiční archy, které se chystáme odeslat na Krajský Úřad Vysočina,“ uvedl starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.
K petici se připojili i v Dačicích. „Máme spoustu studentů, kteří jezdí do Brna, takže každá zrušená linka je pro nás komplikace,“ vysvětlil starosta Karel Macků a dodává, že i oni jako mikroregion Dačice se připojují k ostatním a usilují o jednání s krajem.

O autorovi

Discover more from Transport Minutes ®

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading