Výstražný trojúhelník má ve Španělsku poslední měsíce. Od roku 2021 je již možné jej nahradit novým svítícím objektem. V roce 2026 bude jeho používání dokonce povinné.
Španělsko ruší výstražný trojúhelník. To uvolňuje místo pro výstražné světlo V16 , které je viditelnější, zejména v noci. Toto nové zařízení bude povinné od roku 2026 a bude v reálném čase odesílat data o poruchách a nehodách záchranným službám a systémům řízení dopravy.
Výstražný trojúhelník je minulostí
V případě nehody nebo poruchy musíte ujít 50 metrů, abyste umístili výstražný trojúhelník. A ve Španělsku musíte mít v autě dokonce dva. To ale podle španělského ministerstva dopravy brzy nebude nutné. Od 1. července 2021 je možné nahradit tradiční oranžový trojúhelník touto novou ‚baterkou‘. Ale co je to za nové zařízení?
Dobře viditelné výstražné světlo
Toto kompaktní výstražné světlo V16 by mělo zabránit kolizím tím, že nechá vyniknout uvízlá vozidla. Vyzařuje vysoce viditelné světlo až na kilometr daleko a díky magnetické základně jej snadno připevníte na střechu auta. To vám umožní nahlásit poruchu za méně než 30 sekund. Bez opuštění auta.
Multifunkční zábleskové světlo
Alarmové světlo V16 je multifunkční. Například může obsahovat kromě svítilny i svítilnu. Můžete také vložit předplacenou SIM kartu, která je pak zahrnuta v pořizovací ceně. Toto propojuje výstražné světlo s digitální platformou ve Španělsku, DGT 3.0. To začne v roce 2026 a poté bude připojení povinné. Síť byla částečně zprovozněna v roce 2022. Po zapnutí musí zábleskové světlo přenést místo poruchy nebo nehody poruchovým a záchranným službám. To by jim mělo usnadnit cestu k vám. Kromě toho ostatní vozidla v síti automaticky obdrží varování a systémy řízení dopravy obdrží signál označující nebezpečnou zónu.
Vždy používejte výstražný trojúhelník
Nástup výstražného světla neznamená, že výstražný trojúhelník je nyní zcela nadbytečný. Výstražné světlo se hodí tam, kde může být nebezpečné umístit výstražný trojúhelník. Poté můžete použít baterku. Do roku 2026 tedy můžete ve Španělsku používat vedle sebe výstražný trojúhelník a blikající světlo. Stejným směrem se, ale chtějí vydat i další státy Evropské Unie, mezi ně patří Francie, Německo i Rakousko. Přesný termín však zatím není znám i díky tomu, že patřičné změny v zákonech zatím neprošly.