Provozovatel tunelu pod Lamanšským průlivem v Lamanšském průlivu chce poskytnout konkurenčním železničním společnostem nové vlakové spojení do Londýna. Deutsche Bahn je také se svými vlaky ICE omezena – ale stále existují překážky.
Tunel pod Lamanšským průlivem mezi Velkou Británií a Francií, který byl otevřen před 30 lety, brzy umožní více vlakům jezdit do nových destinací na evropské pevnině. Provozovatel tunelů Getlink chce vytvořit technické podmínky, aby konkurenční železniční společnosti mohly jezdit do nových destinací z Londýna, oznámila společnost v Paříži.
Patří sem Deutsche Bahn, které se nadále snaží provozovat své vlaky ICE přímo do Londýna; touha po tom je již mnoho let. Tunelem zatím jezdí pouze vysokorychlostní osobní vlaky francouzsko-britské společnosti Eurostar.
„Doprava mezi Londýnem a pevninou přes Eurotunel je pro Deutsche Bahn i nadále zásadním zájmem,“ uvedl mluvčí DB německé tiskové agentury. Mezinárodní dálková doprava DB vykazuje vysoké tempo růstu a trend v přepravě do Velké Británie také jednoznačně směřuje k ekologické železnici.
Tratě ani vlaky však v současnosti ještě nejsou vybaveny konzistentním evropským systémem řízení vlaků ETCS, uvedl mluvčí DB. „Schválení našich vlaků ICE pro Belgii, severní Francii a Anglii závisí na tomto vybavení.“ Další podrobnosti o jízdním řádu mohly být poskytnuty pouze v případě, že jízdní řád a technické požadavky na přestavbu trasy byly úspěšně splněny.
Již v roce 2013 DB původně plánovaly, že její vlaky ICE budou jezdit z Frankfurtu přes Kolín nad Rýnem, Brusel a Lille do Londýna a zpět třikrát denně. Roky sporů o bezpečnostní požadavky tomu nakonec zabránily. Jako další zájemce o zahájení vlakového spojení tunelem pod Lamanšským průlivem byla opakovaně zmiňována španělská státní železniční společnost Renfe.
Provozovatel tunelu Getlink před několika týdny oznámil zrychlené úsilí spolu s regulačními orgány a správci infrastruktury umožnit železničním společnostem spustit nové služby z Londýna na pevninu do pěti let. Zmíněna byla spojení z Londýna do Kolína nad Rýnem a Frankfurtu, do Ženevy a do Zurichu. Konkrétně se jedná o standardizaci standardů pro tunel a vlaky a také přípravu nových spojení s provozovateli sítí a dotčenými vlakovými stanicemi. Mezi navrženými trasami se objevilo spojení Madrid – Londýn, či Miláno – Londýn. Na tyto spojení jestli a kdy by došlo je zatím otázkou, případně kdo by měl být za tímto spojením. Nejčastěji se však zatím hovořilo o Renfe, které by mohlo propojit Španělsko a Itálii s Velkou Británii.
Foto © Eurostar
[…] Continue reading Lamašským tunelem by mohli jezdit vlaky do Německa častěji at Transport Minute… […]