Letiště Poprad-Tatry zaznamenalo loni nejvyšší počet pohybů letadel za posledních deset let. Potvrdil to ředitel letiště Peter Dujava, podle něhož k pozitivnímu vývoji v roce 2021 přispěly i vzlety a přistání byznys a soukromých letadel, takzvaných „bizzjetů“.
“ Zatímco nejméně pohybů bylo v roce 2014 s počtem 6200 a největší v roce 2016 s počtem 8200, tak loni jsme zaznamenali více než 11.000 leteckých pohybů. To představuje až 35procentní nárůst od nejúspěšnějšího roku, “ upozornil Dujava. Dodal, že z Popradu se létalo do destinací, jako je Malaga, Tel Aviv, Dubaj či Pisa, ale i do více rakouských destinací, do Ženevy, Varšavy, některých českých a chorvatských měst, Kazaně a dalších západních zemí.
„Úspěšný byl i cargo segment letecké dopravy s udržením 100% množství přepraveného nákladu z roku 2020, především z automotive sektoru, kde je vyžadována a garantována ‚in-time‘ expresní přeprava ,“ doplnil PR manažer letiště Martin Švidroň s tím, že popradské letiště dokáže vybavit kompletní službu nákladní letecké přepravy.“ Stejně se ukázalo správné rozhodnutí managementu zaměřit se na letecké školy a výcvikové lety, které podstatně přispěly k nárůstu pohybů ,“ konstatoval Švidroň.Na
druhé straně výpadek turistů a cestujících z důvodu pandemie podle ředitele stále trvá. Díky omezením spojeným s šířením onemocnění COVID-19 stoupl výpadek cestujících o 36 % oproti předchozímu pandemickému roku.„K dalšímu poklesu přispělo omezení letů a rotace na lince Poprad-Luton leteckého dopravce Wizz Air na jedenkrát za týden, ale i slabý prodej letenek a pobytů během letního provozu, jakož i zcela zrušená zimní sezóna ,“ zdůvodnil propad Dujava. Region tím podle něj přišel jen v zimě o 15.000 turistů.
Z tradičních zimních linek a charterových letů z pobaltských zemí, Ukrajiny a Ruska v roce 2021 nepřistálo pod Tatrami ani jedno letadlo. “ Rok 2021 byl doprovázen i fenoménem úpadku nebo restrukturalizace více leteckých společností a cestovních kanceláří. Tento jev se podepsal i pod přerušení jednání o spuštění linky Poprad – Bratislava – Praha ,“ dodal Dujava.
Ředitel upozornil, že prioritou v letošním roce je postupná obnova zrušených a udržení stávajících linek. V létě je to Bulharsko , Albánie, Turecko a Izrael, v zimě zase Riga, Kyjev a charterové lety z Ruska. Samozřejmostí je udržení a podpora letů do Velké Británie, přičemž spuštění s frekvencí dva až třikrát týdně je naplánován s prvním letem 18. února, “ konkretizoval Dujava.
Přestože výsledky letiště budou i letos opět v zelených číslech, management předpokládá, že na návrat velkého letectva do předpandemických časů bude zapotřebí finanční podpora státu.
TASR