
První kamion na LNG jsme testovali v logistickém centu Brandýs nad Labem. Během zkoušky byla monitorována spotřeba, dojezdové vzdálenosti, periodicita tankování a náklady na provoz. Pro porovnání následně plánujeme i testování kamionu od jiné značky.
Z pohledu snižování emisí a hluku můžeme potvrdit neoddiskutovatelné výhody nasazování alternativních pohonů, v našem případě LNG kamionu ve 24hodinovém režimu:
- nulové emise prachových částí
- o 90 % nižší emise oxidů dusíku
- o 9 % nižší emise CO2
- 30 % nižší emise hluku (skvělé využití pro noční zásobování či centra měst)
Z provozního pohledu jsme díky testování zjistili, že LNG kamion pro naše potřeby plně nahradí klasický kamion s dieselovým pohonem co se týče vytížení a obslužnosti prodejen, nevýhodou je kratší dojezdová vzdálenost.
Porovnání: dojezd diesel: 2000 km, dojezd LNG: 625 km. V praxi to znamená, že při 24hodinovém režimu vozidla je nutné tankovat 1x denně v případě LNG, oproti 1x za 3 dny v případě dieselu. Omezením je také tristní počet LNG čerpacích stanic, které jsou aktuálně v České republice 3. S tím ale dokážeme v rámci výkonu řidiče a výběru tras pracovat.
LNG pohon nevychází dobře z ekonomického pohledu. Česká republika v současné době nenabízí žádné dotace nebo zvýhodnění, jako např. v okolních státech osvobození od silniční daně. Jedinou úlevou tak je 0,30 Kč zvýhodnění z mýtné sazby na kilometr (jinde 0 za ujetý mýtný km). Nevýhodou je také pořizovací hodnota LNG tahače, která je o 30 % vyšší než tahače s dieselovým pohonem. Také finanční instituce se v současné době bojí z důvodu neznalosti LNG techniku financovat a dopravci ji pořizovat, neboť zůstatková hodnota při financování na 3 roky je o 50 % nižší než tahačů s dieselovým pohonem.
Provozní náklady jsou kvůli stále vzrůstající ceně plynu na trhu paradoxně vyšší než při použití standardního dieselu. Přesto stále pokračujeme a doufáme, že v dohledné době nasadíme na stálo první vozidla s alternativním pohonem, nejen LNG říká mluvčí společnosti Tomáš Myler.
Velkým snem nejenom Lidlu, který jako jeden z mála otestoval kamion na LNG je větší síť čerpacích stanic na LNG a ne jenom v okolí Prahy, co je pro logistiku v rámci celé ČR extrémně málo. V tomto jsme proti jiným státům EU extrémně pozadu. V Rakousku mají 925 stanic na LNG, Německu 1489 a Polsku 316 stanic. Na Slovensku k 1.9.2021 už 11 stanic LNG napříč celým státem co umožňuje firmám lepší logistiku a větší ekologickou promyšlenost při zásobování obchodů a nejenom těch.
O společnosti Lidl
Společnost Lidl vstoupila na český trh v červnu 2003, kdy otevřela prvních 14 prodejen. V současnosti provozuje síť 280 prodejen, které jsou zásobovány 5 logistickými centry. Filozofie prodeje společnosti Lidl je založena na privátních značkách, které tvoří více než 80 % veškerého sortimentu. Kromě nejvyšší kvality za nejlepší cenu oceňují zákazníci prodejen Lidl také pravidelné, tematické týdny s nabídkou potravin a spotřebního zboží, které není součástí stálého sortimentu. Spotřební zboží Lidl nabízí také ve svém internetovém obchodě lidl-shop.cz. Společnost Lidl se snaží být ve všech oblastech podnikání maximálně odpovědná vůči svému okolí. V rámci společenské odpovědnosti se Lidl dlouhodobě zaměřuje na podporu dětí, pro něž realizuje různé projekty, například sbírku Srdce dětem či výstavbu Rákosníčkových hřišť. Více informací naleznete na www.lidl.cz.
Podobné zprávy
Na stavbě obchvatu Tvrdošína se již realizují vozovky
Švédsko potvrdilo nákup čtyř C-390 Millenium od Embraeru
Kámen z Lomu Litice míří nejen na stavbu dálnice D35