Zima je krásné roční období. Spadané listí je již pryč naopak přichází první sněhová pokrývka. V tomto období je třeba dbát při jízdě zvýšené opatrnosti a každý uživatel by měl pamatovat na určitá specifika. Kluzká dlažba, rychlejší stmívání a zhoršené reakce způsobené chladem mohou zvýšit riziko nehody. Připravili jsme pro vás pár důležitých rad, jak se v zimním počasí na koloběžce pohybovat bezpečně a zodpovědně.
„Zimní jízda na koloběžkách může být stejně pohodlná a bezpečná jako v jakémkoli jiném ročním období, pokud uživatelé věnují pozornost aktuálním podmínkám. Mikromobilita je flexibilní a rychlá forma dopravy, kterou si lidé oblíbili nejen kvůli úspoře času, ale i díky možnosti reagovat na změny v městském prostředí. Naše koloběžky jsou navrženy s ohledem na bezpečnost, a to i za zhoršeného počasí – stačí zpomalit, dbát na svou viditelnost a dodržovat pravidla,“ radí Peter Mesarč, generální manažer pro mikromobilitu Bolt.
Na co si dát v zimním počasí pozor
Kluzké listí a mokrá dlažba
Sněhový poprašek může působit v zimním nečase hezky. Zároveň ale snižuje trakci na pěších zónách, cyklostezkách i silnicích. Při jízdě je proto dobré snížit rychlost, zejména v zatáčkách, kde je vyšší riziko smyku. Uživatel by se měl vyhýbat prudkému brzdění, protože koloběžce se může zhoršit trakce na mokrém povrchu, a to může vést k pádu. V případě sněhové pokrývky pak je třeba jízdu zvážit opravdu dvakrát.
Rychlejší tma
V zimě se dny rychle krátí a jízda po setmění je častá. Je proto zásadní mít na koloběžce zapnutá přední i zadní světla. To u sdílených koloběžek řešit nemusíte, mají je automaticky zapnutá. Je určitě dobré si dát pozor na slabé osvětlení ulic, kde “koloběžkáře” ostatní účastníci provozu nemusí dobře vidět. Uživatel by tak měl v ideálním případě nosit reflexní oblečení nebo alespoň reflexní doplňky, aby byla jeho viditelnost zajištěna i za šera.
Zmrzlé prsty a pomalejší reakce
Jak teploty klesají, ruce mohou rychle promrznout, což ovlivňuje schopnost bezpečně ovládat koloběžku. Zmražené prsty zhoršují reakce při brzdění nebo ovládání směru, což může být nebezpečné v případě potřeby rychlého zastavení. Ideálním doplňkem pro zimní jízdy tak jsou rukavice, které uživatele udrží v teple a zajistí mu dostatečný cit pro ovládání.
Brzdění na mokré vozovce
Změny v počasí také ovlivňují schopnost koloběžky bezpečně zastavit. Mokrý povrch snižuje trakci a prodlužuje brzdnou dráhu. Proto je důležité brzdit plynule a s předstihem, aby se předešlo zbytečným nehodám. Třeba sdílené koloběžky Bolt jsou vybaveny dvěma brzdnými systémy, což zvyšuje bezpečnost. I tak je ale opatrnost je vždy na místě.
„Za zásadní pro bezpečnou jízdu na elektrokoloběžce považuji uvědomění, že i elektro koloběžkář je účastníkem silničního provozu a musí tak dodržovat stanovená pravidla. Množství uživatelů si stále myslí, že na elektrokoloběžce jsou z hlediska zákona považováni za chodce a mohou se tak pohybovat po chodníku. Tato domněnka je samozřejmě mylná,” vysvětluje Mgr. Radka Binhaková, krajský koordinátor BESIP pro Pardubický kraj.
Co byste neměli porušovat
Jízda na chodníku
Je třeba pamatovat na to, že koloběžky, stejně jako kola nepatří na chodníky. Jízda mezi chodci je nebezpečná jak pro ně, tak pro samotného “koloběžkáře”. Ten by měl určitě vždy a bez výjimek využívat silnice a cyklostezky, kde je to povoleno, a být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu. Základem bezpečné jízdy pro všechny účastníky je předvídatelnost a čitelné jednání.
Bez helmy ani ránu
Bezpečnostní pravidla nejsou jen formalitou. Při jízdě na sdílené koloběžce je doporučeno pro uživatele nosit helmu. A u uživatelů například soukromých elektrokoloběžek je dokonce povinnost tuto ochranu nosit, pokud ještě nedosáhli plnoletosti. I když se jedná jen o krátkou vzdálenost, helma může významně snížit riziko zranění v případě pádu nebo nehody.
Tandemová jízda
Koloběžka je navržena pouze pro jednu osobu. Jízda ve dvou na jedné koloběžce je nebezpečná, protože se tím výrazně snižuje stabilita a schopnost ovládání. Navíc jde o porušení pravidel, které může vést k nehodě. Třeba sdílené koloběžky Bolt pak mají systém, který právě tandemovou jízdu rozpozná a uživatelům nedovolí se rozjet.
Jízda pod vlivem alkoholu
Zimní večery často lákají k oslavám, ale stejně jako u aut a kol ani na elektrokoloběžku nepatří uživatel pod vlivem alkoholu. Reakce jsou zpomalené a “rider” tak riskuje nejen svou bezpečnost, ale i životy ostatních účastníků provozu. Pokud je v plánu konzumace alkoholu, je lepší nechat koloběžku doma, zapomenout i na tu sdílenou a zvolit jiný způsob dopravy.
O Boltu
Bolt je evropskou superaplikací, jejíž misí je dělat dopravu po městě dostupnější, bezpečnou a udržitelnou. Platforma Bolt již slouží více než 200 milionům zákazníků ve 50 zemích a 600 městech po celém světě. Bolt usiluje o urychlení přechodu od vlastnění automobilů k sdílené mobilitě, a nabízí lepší alternativy včetně odvozu autem, sdílení automobilů a elektrických koloběžek, stejně jako doručování jídel a potravin.
Podobné zprávy
Kamery na dálnici D4 budou hlídat hlavně bezpečnost, úsekových měření bude méně
Mio MiVue J20: malá WIFI autokamerka s otáčením obrazu o 180° a ovládáním přes mobilní telefon
Dealerská síť značky Ford darovala 300 000 Kč dobrovolným hasičům zasaženým povodněmi