Nová trať ICE ze střední do Dolních Frank by mohla zkrátit cestovní dobu téměř na polovinu. Nyní je to nejvyšší priorita. Co to znamená, kde jsou a proč by místní doprava mohla mít také prospěch.
Pokud dnes pojedete ICE z Norimberku do Würzburgu, musíte si naplánovat téměř hodinu. V budoucnu by se doba jízdy mohla zkrátit na polovinu, na 29 minut – díky nové trati ICE.
Protože, jak oznámilo spolkové ministerstvo dopravy, „Deutschlandtakt“ jako celek postoupil do nejvyšší naléhavé kategorie plánu požadavků na spolkové železnice, „naléhavý požadavek“ “.
Pro vysvětlení: Plánovači léta pracovali na takzvaném Deutschlandtaktu, celoněmeckém koordinovaném jízdním řádu. Lidé by měli mít možnost cestovat vlakem rychleji, častěji a s lepším spojením.
Plán do budoucna
Deutschlandtakt je jakýsi budoucí jízdní řád. Může být použit k určení, kde je třeba zlepšit železniční tratě. „Nejprve jízdní řád, pak rozšiřování a nová výstavba železniční sítě,“ říká federální ministerstvo dopravy naší redakci tuto otázku. Celkově byly identifikovány – a ekonomicky vyhodnoceny projekty s celkovými náklady přes 40 miliard eur. Výsledek: výhody rychlé železnice převažují nad náklady faktorem 1,4.
V důsledku toho nyní formálně vzrostly z potenciálních na naléhavé potřeby v „Plánu potřeb pro federální železnice“. Jde o nejvyšší možnou míru naléhavosti. Jejich plánování se tedy nyní může „připravit“, jak píše ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.
To platí i pro novou linku ICE mezi Norimberkem a Würzburgem. Dalším krokem je podle ministerstva dopravy koordinace požadavků na zahájení plánování společně s Netz-AG Deutsche Bahn (DB). To závisí „na dostupných rozpočtových prostředcích a také na lidských a plánovacích zdrojích“. Konkrétní časový horizont ministerstvo neuvedlo.
Plán trasy
Je logické, že přesný průběh nové tratě je v současnosti stále nejasný. Ale existují vodítka, protože je lemován dalšími projekty v oblasti uzlů Norimberk a Würzburg.
V nedávno zveřejněné závěrečné zprávě o Deutschlandtaktu se hovoří o dálkovém tunelu z Norimberku do Fürth-Bilohe. Trať by vyjela na povrch velmi blízko budoucího nákladního vlakového tunelu pro obchvat Fürthu – ale žádné společné využití se evidentně neplánuje. Hovoří za to formulace „přídavný tunel“.
Nový dálkový tunel by mohly využívat i vlaky ICE jedoucí na trase Bamberk, aby je zrychlil a byli více využívány. Bislohe by se tak stalo křižovatkou ICE: buď ve směru na Berlín, nebo ve směru na Würzburg a tedy dále na Hamburk nebo přes Frankfurt do Porúří. Jen náklady na tento tunel se uvádějí na 864 milionů eur.
5,7 miliardy eur cena
Skutečná nová trať by začínala v Bislohe, u níž se očekávají náklady ve výši 5,7 miliardy eur. Tím by se stal nejdražším individuálním opatřením ze všech projektů Deutschlandtakt na celostátní úrovni. Vlaky by měly být schopny jet rychlostí až 300 kilometrů za hodinu, aby dosáhly jízdní doby mezi Norimberkem a Würzburgem 29 minut.
Až těsně před Würzburgem neposkytuje závěrečná zpráva žádné vodítko pro možnou trasu. Zmiňuje se pouze to, že by nová trasa mohla končit v Rottendorfu v Dolních Frankách – odtud má totiž ke stávající trase přibýt čtvrtá kolej. To stojí dalších 264 milionů eur.
Ministerstvo dopravy nechce na dotazy potvrdit, zda jsou Rottendorf a Bislohe naplánovány na novou trať. Píše pouze: „Rozhodujícími faktory pro volbu pozdější preferované varianty je dosažení dopravních cílů, ekonomická efektivita a zohlednění chráněných statků lidí, přírody a životního prostředí.“ Kromě toho byla DB Netz AG „povinna zapojit dotčené občany v rané fázi“. Ministerstvo také nechává otevřené otázky ohledně svazkování s dálnicí A3.
Úzký úsek
Miliardové investice nejsou ospravedlněny pouze výrazně zkrácenou dobou cestování mezi Norimberkem a Würzburgem. Nová trať by byla také součástí koridoru Frankfurt-Norimberk, který má podle závěrečné zprávy „obzvláště velký význam“, ale v současnosti jde o „úzký úsek“.
Další expanze a nová výstavba v Spessartu a poblíž Frankfurtu by zkrátila dobu jízdy z Frankfurtu do Norimberku celkem o 40 minut na jednu hodinu a 22 minut. Každou půlhodinu má na této trase jezdit dálkový vlak. Totéž platí pro regionální expres na staré trase, který mohl kvůli volné kapacitě jezdit dvakrát častěji. V současné době to není možné, proto jezdí využit z 60%, očekává proto ministerstvo zvýšení využití vlaků na až 80%.
Mohla by nová trasa ICE také učinit další, mnohem konkrétnější expanzní projekty nadbytečnými? Redakce se ptala na tunel nákladního vlaku a plánovanou třetí kolej z Fürthu do Siegelsdorfu . Oba projekty jsou „nezbytné pro realizaci Deutschlandtaktu“, odpovídá ministerstvo dopravy. Dosud chybějící trať S-Bahn mezi Fürth-Unterfarrnbach a Erlangen-Eltersdorf bude „pokračovat v realizaci“.