15 000 obyvatel Vorarlberku denně překročí státní hranici za prací do Lichtenštejnska nebo Švýcarska. Kromě toho do Lichtenštejnska denně dojíždí přes 10 000 švýcarských občanů a téměř 1 500 Lichtenštejnů, kteří dochází do práce za hranice. „Čím více z těchto více než 25 000 dojíždějících dokážeme přesvědčit, aby přešli na veřejnou dopravu, tím lépe,“ zdůrazňuje vorarlberský zemský radní pro mobilitu Daniel Zadra . „Ale k tomu potřebujeme správnou nabídku. V posledních týdnech jsme udělali velký počin. Přeshraniční železniční doprava mezi Feldkirchem a Buchsem se zvýší.“
Od pondělí 5. září přibily na této trase ve všední dny nabízeny další tři vlakové spoje, a to v 15:20 a 18:45 z Feldkirchu a v 19:19 z Buchsu. Tyto vlaky zvyšují frekvenci, kterou v současnosti tvoří devět krátkých a devět dálkových spojů (Railjet). Při změně jízdního řádu, tedy poprvé v pondělí 12. prosince, přibude čtvrtý nový vlakový spoj (9:19 z Buchse).
„Využíváme tak možnosti, které máme v oblasti infrastruktury, a vytváříme spolehlivou, atraktivní nabídku pro mnoho dojíždějících ve třech zemích,“ říká s přesvědčením zemský radní Zadra. „Tyto spoje na konci dne jsou zvláště užitečné pro všechny, kteří potřebují alternativy k autobusovým spojům LIEmobil, aby se rychle dostali z Lichtenštejnska do Vorarlberska nebo Švýcarska,“ dodávají Graziella Marok-Wachter , radní pro infrastrukturu Lichtenštejnska, a Beat Tinner , vedoucí ministerstva hospodářství kantonu St. Gallen v písemném prohlášení. Podaří se tím snížit počet aut, které musí obyvatelé využívat v důsledku nedostatečné nabídky spojů.
Více vlaků
„V žádném případě není samozřejmostí, že prodlužování mezinárodních jízdních řádů probíhá tak rychle a hladce jako v tomto případě. Chtěl bych za to výslovně poděkovat svému vládnímu kolegovi ve Vaduzu a kolegovi z vlády v St. Gallen,“ říká zemský rada Zadra. Nové spoje jsou mezi třemi partnery financovány podle územního principu, tedy podle poměru trasových kilometrů. „V neposlední řadě tato ochota působivě ukazuje, jak je pro nás důležité rychle rozšířit toto mezinárodní železniční spojení,“ vysvětlují Tinner a Zadra.
„Přestože se musíme orientovat v obecných podmínkách jednokolejné trasy na spoji Feldkirch-Buchs, podařilo se nám v nesrovnatelně krátkém čase nabídnout na této trati další tři vlaky,“ zdůrazňuje Marcus Ender, vedoucí osobní dopravy ÖBB. ve Vorarlbersku. „Na tuto rychlost můžeme být všichni trochu hrdí.“ Zároveň nás toto nutí uvažovat v co nejkratší době o navýšení kapacity tratě, tak aby mohlo jezdit více vlaků i v taktu. Bude tedy nutné postavit druhou kolej, kde to jenom půjde a zvýšit tak nabídku spojů a ubrat potřebě obyvatel využívání vlastních aut. Tím tak výrazně působit na ochranu klima.
Foto © ÖBB / B. Kriechbaum