Deutsche Bahn chce vlaky flotily ICE 3 využívat minimálně 30 let. Aby rychlovlaky dosáhly této životnosti, budou do konce července modernizovány. Důležitá složka byla přepracována v severním Hesensku.
Čistí se, brousí, natírá a šroubuje: Kasselská železniční technologická společnost Hübner zmodernizovala za posledních šest let kolem 500 přechodových můstků ve flotile ICE 3 Deutsche Bahn (DB). „Především je nutná ruční práce,“ říká Sebastian Harz, který vede divizi Service & Refurbishment Solutions.
Od roku 1997 vybavila Hübner Group nejprve vlaky řady 403 a 406 přechody – první ICE 3 byl uveden do provozu podle dopravce na počátku roku 2000. Harmonikové měchy spojují jednotlivé vagóny mezi sebou a umožňují cestujícím přestup z jednoho vagónu do druhého. Vyboulí se a protáhnou se, když bílé a červené vlaky uhánějí po kolejích běžnou maximální rychlostí až 300 kilometrů za hodinu ve větru a počasí.
To zanechává jasné stopy: tkanina vlnitých měchů je odřená a zvětralá, hliníkové rámy, ke kterým jsou připevněny, jsou špinavé a poškrábané. V Kasselu se komponenty dočkaly nového zpracování. „Opakovaně použitelné díly jsou renovovány. Vše, co již není použitelné, je zlikvidováno a nahrazeno,“ říká Harz. To zahrnuje například měchy, které jsou poté znovu smontovány s revidovanými rámy.
Podle Markuse Hechta, vedoucího oddělení kolejových vozidel Institutu pro pozemní a kolejovou dopravu Technické univerzity v Berlíně, jsou přechodové systémy obzvláště náročné na údržbu. Například v zatáčkách jsou hodně namáhány. „Jejich životnost je mnohem kratší než u vlaků,“ říká Hecht. „Životnost vlaků ve vozovém parku ICE 3 bude obecně kolem 40 let,“ vysvětluje. S ročním nájezdem kolem 600 000 kilometrů urazí dálkový vlak za tuto dobu 20 milionů kilometrů. „Samozřejmě to nemůže přežít bez údržby.“
Opotřebení kol způsobuje největší náklady, říká Hecht. Známky opotřebení mimo jiné opakovaně vedly k plochým místům, tedy nekulatosti kola, k nimž dochází, když se kolo jedoucího vozidla již nekutálí, ale klouže po koleji. Následkem toho vlak duní a vydává větší hluk. Silně vytížené jsou podle Hechta i hřídele náprav.
Příprava přechodů vozů je pouze jednou složkou modernizace vozového parku ICE 3. Podle mluvčího Deutsche Bahn má být do konce července „přepracováno“ 49 vlaků řady 403. Mimo jiné by byly vyměněny kabely a komponenty v elektrických systémech a instalován nový digitální vlakový řídicí systém ETCS. IT platforma „IT on ICE“ by navíc měla zajistit lepší, zabezpečenější WiFi a aktuální informace o zákaznících. Nové jsou informační monitory zvenčí i uvnitř a také komplexní renovace interiéru, například novými sedadly a koberci.
Modernizací se podle mluvčího dočká i sociální zařízení a palubní bistra nahradí nové palubní restaurace. „Prodlužujeme tak životnost a udržujeme vlaky po celou dobu jejich životnosti aktuální po technické stránce i z pohledu cestujících. To je určitá forma udržitelnosti,“ říká mluvčí. U 16 vlaků řady 406 byla podle něj provedena méně rozsáhlá opatření, protože tato vozidla měla být ve střednědobém horizontu nahrazena ICE 3 Neo.
Jeden nedostatek – podle Hechta největší z flotily ICE 3 – zůstává i přes modernizaci: absence plynulého vstupu, což znamená velké potíže pro vozíčkáře a cestující s chodci. Bezbariérový přístup nemá ani ICE 3 Neo, nový rychlík vozového parku. Nový ICE L, který má jezdit mezi Berlínem a Amsterdamem od října 2024, poprvé nabídne plynulé nastupování. L v názvu znamená „Low Floor“ a znamená nízkopodlažní vstup.
[…] Continue reading Modernizace flotily ICE 3 se blíží ke konci at Transport Minutes. […]