Pečlivě naplánované zkušební jízdy a kolaudační zkoušky znamenaly konec výstavby západního obchvatu, která začala na jaře 2019. „Závěrečným počinem“ je zvednutí semaforů na B127 a B129 a jejich synchronizace se signalizačními systémy města Lince – to vše pod bedlivým dohledem pracovníků odboru údržby dálnic ASFINAG a dálniční policie. Nájezdový tubus na jihu/Linze bude až do odvolání v obousměrném provozu, zatímco na severu/Urfahr nebude protisměrný provoz – provoz však bude mít v celém tunelovém komplexu až do roku 2032 jeden jízdní pruh v každém směru. Rychlostní limit je 50 km/h v rampovém tunelu a 60 km/h na mostě.
„Zkušební provoz za provozu“
Od pátečního večera 15. listopadu poběží několik měsíců tzv. „zkušební provoz za provozu“. To znamená, že dopravní proudy jsou podrobně analyzovány a v případě potřeby jsou přijímána opatření na silniční síti spolkové země Horní Rakousko nebo města Linz ke zlepšení plynulosti dopravy. Patří mezi ně například zelené fáze u tunelu Römerberg a „přerozdělení“ pravého jízdního pruhu od mostu k jedinému odbočovači vpravo. V každém případě bude rutina – zejména pro dojíždějící – postupně přibývat a orientace na místě bude stále jednodušší.
Bezpečnost silničního provozu v centru pozornosti
Existuje více než 1000 programů, které pod vlivem nespočtu senzorů a datových bodů také zcela automaticky řídí tunel. Pokud někdo otevře únikové dveře, okamžitě se spustí alarm v centru řízení dopravy ve Welsu, osvětlení tunelu se okamžitě rozjasní a odrazky na obrubnících a semafory v tunelu začnou žlutě blikat. Okamžitá reakce nastává také při detekci „zamračeného vidění“, spuštěného například požárem, nebo pomalé a samozřejmě duchařské jízdy. Zda ventilační systémy nasávají kouř s přesně správnou intenzitou, bylo nedávno testováno v nočních požárních testech. Zaměstnanci ASFINAG v oddělení údržby dálnic byli také proškoleni, aby zajistili, že každý krok byl správný, od proplachování kanalizace až po údržbu potrubí požární vody. To se týká i externích záchranných složek, které se při cvičeních mohly seznámit s tunelem a veškerým bezpečnostním vybavením.
Tunel má také „uši“
Využíván je i akustický systém včasného varování AKUT, který se již osvědčil v mnoha rakouských dálničních tunelech. Inteligentní mikrofony rychle detekují nebezpečné zvuky, jako jsou nárazy, troubení nebo hlasy. Zaměstnanci v centru řízení dopravy ve Welsu, odkud je A 26 monitorována, byli okamžitě upozorněni a mohou tunely uzavřít.
Úleva prostřednictvím změny druhu dopravy
V současné době se dokončuje A 26 – s tunelem Freinberg a podzemní trasou Waldeggstrasse – převážně podzemní, efektivní silniční spojení mezi dálnicí A 7 Mühlkreisautobahn na křižovatce Hummelhof a 127 Rohrbacherstrasse. Nová trasa znamená o osm procent nižší provoz ve městě. Čísla hovoří jasně: bez A 26 by v roce 2032 projelo přes Nibelungův most každý den kolem 62 200 vozidel. S ním se toto číslo sníží na 38 800, což je úleva o 38 procent. Na Rudolfstrasse se provoz sníží z 35 100 vozidel na 20 100 – tedy o 43 procent. Provoz na Waldeggstraße se sníží téměř o 60 procent: v roce 2032 touto ulicí projede jen 23 600 aut.
Propojení veřejné dopravy a soukromé dopravy
S A 26 se doba jízdy mezi vjezdem do Lince v oblasti Urfahrwänd a hlavním vlakovým nádražím v Linci zkrátí ze současných 40 minut ve špičce na pět minut. Individuální provoz na silnici je tak propojen s hromadnou dopravou: vzniká přímé spojení mezi trasou vedenou v tunelu a vlakovým nádražím, s autobusovým terminálem, všemi tramvajovými linkami ve městě Linz, trolejbusy a linkovými autobusy – vč. parkovacími domy s vysokou kapacitou.
Takhle to pokračuje: Freinbergský tunel
Ve druhém kroku rozšíření bude „jádro“ A 26 implementováno od roku 2026 do roku 2032. Tunel vede pod Freinberg, Ziegeleistraße a Waldeggstraße. Nájezdy a sjezdy budou vytvořeny u vlakového nádraží a na Waldeggstrasse v úrovni stávajícího západního mostu přes železniční trať. Samotná Waldeggstrasse a její napojení na Kudlichstrasse, Ziegeleistrasse a Kärntnerstrasse zůstane jako dosud jako dopravně zklidněná státní silnice – povrch bude přepracován a ozeleněn. Kromě chodníků budou vybudovány pruhy pro autobusy a cyklostezka.
Nový západní most k uzavření mezery na A 7
Ve třetím expanzním kroku (2033 až 2035) ASFINAG přebuduje Západní most na dálniční most, čímž vytvoří napojení na dálnici Mühlkreis u tunelu Bindermichl. Most vede přes koleje Západní železnice bez dalších podpěr. Upraveny budou také vjezdy a výjezdy na Unionstrasse. Po dokončení této závěrečné fáze bude dokončena dálnice A 26 Linz. Nyní existuje nepřetržité dálniční spojení mezi B127 Rohrbacherstraße a A 7.
Most dat a faktů
- Rozpětí: 305 m
- Délka hlavních lan: 500 m
- Šířka mostovky: 23m
- Vzdálenost mezi závěsy v podélném směru: 15m
- Hlavní nosné kabely: svazek sestávající z 12 samostatných spirálových kabelů (průměr 145 mm)
- Závěsná lana: spirálová lana o průměru 95 mm.
- Možné zatížení: 3 100 tun
- Vlastní hmotnost: 12 900 tun
Čísla, data, fakta o stavbě tunelů
- V oblasti Dunaje bylo postaveno 3 200 metrů tunelu (stavební fáze 1).
- Tunel zasahuje 500 metrů do hory na jihu a 250 metrů na severu.
- Výsledkem bylo 370 000 metrů krychlových vytěženého materiálu (zeminy a horniny) o hmotnosti kolem jednoho milionu tun.
- Z toho bylo 800 000 tun přepraveno lodí do Ennshafenu ekologicky a bez zatěžující kamionové dopravy (až třikrát denně) a tam distribuováno zákazníkům k recyklaci.
- V tunelu bylo použito 48 000 metrů krychlových betonu a 1 300 tun oceli.