Opuštěné budovy a zanedbané areály se v českých městech a obcích stále častěji mění v místa, která ožívají podnikáním, komunitním životem i kulturou. Díky dotačním programům Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) získávají brownfieldy novou tvář a přispívají k rozvoji regionů. Obce jako Budišovice, Mořkov, Valeč nebo Raškovice už ukazují, jak lze proměnit chátrající objekty v restaurace, coworkingová centra či společenské sály.
„Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci místům, která dlouhodobě zůstávala nevyužitá. Dáváme obcím nástroj, díky kterému mohou z chátrajících budov vytvořit prostory pro podnikání, komunitní život i nové služby. Vidíme, že když se podaří spojit místní energii s podporou státu, vznikají projekty, které mají skutečný dopad na kvalitu života v regionech,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Coworkingy, prostory pro malé firmy i kulturní sály: Kde už brownfieldy ožily?
„Mnoho starostů řeší stejný problém – chybějící prostory pro setkávání lidí, podnikání nebo vzdělávání. Obnova brownfieldů to může změnit. Právě podpůrné programy MPO umožňují obcím využít finanční prostředky na kombinované typy projektů, kdy je nadpoloviční většina z plochy objektu určena právě na podnikatelský rozvoj a zbylá část může být věnována například rozvoji komunit, konání kulturních akcí nebo dokonce na zajištění bydlení pro místní obyvatele,” vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává:„Například v Moravskoslezském kraji se tento model už osvědčil a může být počtem svých revitalizovaných objektů inspirací i pro další regiony.“
Jeden z úspěšných projektů najdeme v Raškovicích, kde se bývalý brownfield změnil na restauraci s víceúčelovým sálem. Kromě toho zde nově sídlí i obecní knihovna. „Díky dotaci jsme získali důstojný prostor pro konání kulturních a společenských akcí, který v obci dlouhých 15 let chyběl,“ říká starosta Jiří Blahuta. Vznikají tak komplexní ekonomicky-společenská centra obcí, která pak přitahují podnikatelské i další aktivity pomáhající rozvoji obce. Podobně se podařilo přeměnit brownfieldy v Budišovicích, Mořkově, Žermanicích nebo ve Valči na Vysočině. V Povrlech na Ústecku vznikla kavárna a cukrářská dílna, kterou provozuje místní podnikatel.
A ukončení dalších obdobných projektů je na cestě. Na podzim se dočká proměny i dům č. p. 221 v Herálci na Vysočině. Nabídne restauraci, společenský sál i historické muzeum a naváže na předchozí úspěšný projekt multifunkční budovy s byty. Restauraci s kulturním sálem otevřou na místě bývalé hasičské zbrojnice na podzim letošního roku také v Radčicích u Plzně.
Brownfieldy jako šance pro podnikání i brzda pro vylidňování venkova
„Revitalizace brownfieldů není jen o opravě budov. Je to investice do budoucnosti obcí – vytváří pracovní místa a podporuje lokální podnikatele. V poslední době se nám nejvíce osvědčila revitalizace multifunkčních objektů, které se pak často stanou novým ekonomickým i společenským centrem. Navíc zvyšují atraktivitu obce – dávají lidem důvod zůstat a přitahují pozornost nových obyvatel,“zdůrazňuje vedoucí oddělení brownfieldů Jan Hana. To mohou potvrdit například ve Valašských Kloboukách, kde v roce 2022 i skrze dotace od MPO zrevitalizovali objekt zvaný Dům na rohu. Proměnil se v kanceláře pro místní firmy a živnostníky, o které byl velký zájem už před jeho otevřením. Dalším zdařilým ekonomickým i společenským centrem je zrekonstruovaný zámek v obci Hrobčice. Dotace z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů pokryla v tomto případě přibližně 78 % celkových nákladů.
Více informací o dotačních programech i přehled úspěšných revitalizací najdete na webu brownfieldy.cz spravovaném agenturou CzechInvest.
Podobné zprávy
Začala stavba dalšího dopravního napojení Nové Zbrojovky – prodloužení ulice Markéty Kuncové
Cyklistická sezona začala, Zlínem křižuje 120 nových sedmirychlostních kol
Písek vypisuje výběrové řízení na rekonstrukci části Erbenovy ulice.