Na nových úsecích začínají v ostrém provozu fungovat systémy vysokorychlostního vážení a úsekového měření rychlosti. Plnohodnotné využití obou bezpečnostních prvků součástí souhlasné stanovisko dopravní policie, která posuzovala metodiku nasazení nainstalovaných technologií a je za měření rychlosti ze zákona odpovědná.
Na trase nové D4 jsou také dvě vysokorychlostní váhy, z toho jeden ve směru z Prahy do Písku, v opačném směru. Instalované technologie pro dynamické vážení vozidel v reálném čase (WIM – Weight in motion) umožňuje bez přerušení nebo omezení provozu zaznamenat celkovou hmotnost vozidla, zatížení jednotlivých náprav a řadu dalších parametrů.
Pokud řidič se svým vozem překročí povolenou váhu, je o tom vzápětí informovat: na nejbližší informační tabuli se rozsvítí jeho SPZ a údaj o nadlimitní hmotnosti v tunách. Omezení jízdy přetížených vozidel přitom představuje jednu z cest, jak chránit vysokou kvalitu čerstvě dokončené dálnice D4.
Systém vysokorychlostního vážení je pro statistické účely v provozu. Podle předem stanoveného algoritmu se pak v různých intervalech spouští tzv. sankční režim, v němž jsou přepravcům za překročení povoleného vozidla udělovány i pokuty. Správa přestupků je přitom rozdělena mezi města Příbram a Písek, z nichž každé zodpovídá za agendu jedné vysokorychlostní váhy.
Rovnoměrně mezi Pískem a Příbramí je rozdělena také agenda úsekového měření rychlosti. Na D4 je v každém směru osmého úseku, v nichž jsou instalovány technologie pro měření rychlosti. Úseky jsou přitom rozloženy tak, že ve směru na Písek i ve směru na Prahu vždy čtyři padají pod Středočeský kraj (agenda města Příbram) a čtyři pod Jihočeský kraj (agenda města Písek). Měřit se bude vždy jen v jednom vybraném úseku v každém směru.
Měřené úseky se budou v pravidelných intervalech měnit a řidiči budou v případě, že nebudou nutná jiná povinná oznámení, o měření informování prostřednictvím proměnného dopravního značení s nápisem „Probíhá úsekové měření rychlosti“. Podle typu vozidla je maximální povolená rychlost na dálnici pro vozidla do 3,5 tuny a autobusy 130 km/h, pro motorová vozidla nad 3,5 tuny pak 80 km/h.
Dálnice D4 se začala stavět v červnu 2021 a zprovozněna byla v prosinci 2024. Projekt PPP D4 realizovalo sdružení Via Salis V rámci prvního úspěšného silničního projektu realizovaného v rámci partnerství soukromého a veřejného sektoru PPP (Public Private Partnership) vzniklo na trase mezi Příbramí a Pískem 32 kilometrů zcela nové komunikace a bylo modernizováno dalších 16 kilometrů starších úseků. Za správu a údržbu nové dálnice je zodpovědná společnost Via Salis Operations.
Podobné zprávy
Využití plošných cen paliv loni opět rostlo. Firmy také stále více dobíjí elektromobily
WeRide nasazuje autonomní kyvadlový autobus na letišti v Zurichu
Kraj Vysočina změní jízdní řády autobusů od února