Bezpečnost a plynulost silničního provozu závisí především na rychlosti, s jakou se o událostech souvisejících s dopravou dozvídají nejen motoristé, ale také složky IZS nebo například provozovatelé navigačních systémů. Centrála, kde se všechny informace sbíhají, je v Ostravě. Právě odtud jsou ovládány kamery nebo světelné tabule nad silnicemi.
Ctirad Weissmann, vedoucí Národního dopravního informačního centra ŘSD ČR: “Národní dopravní informační centrum je pracoviště s celorepublikovou působností a u nás se sbíhají informace z celého území v České republiky z komunikací všech tříd. To znamená, že je to opravdu centrální pracoviště České republiky a nejvyšší autoritou přes poskytování dopravních informaci.
Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP, ministerstvo dopravy: “Rozhodně doporučujeme volat co nejdříve policii, to znamená standardně oznámit tu situaci, poruchu, protože pak právě dopravní policie tu informaci předává a dostane se na dispečink a ti řidiči jsou předem varování. Na dálnicích máme také asistenční linku na ŘSD, která má tu stejnou funkci, jakmile zavolám na silničáře, ŘSD nebo na policii, tak oni to velice rychle přenesou do informačních systémů a řidiče varujeme.”
Ctirad Weissmann, vedoucí Národního dopravního informačního centra ŘSD ČR: “V praxi to vypadá tak, že v případě stane-li se někde například dopravní nehoda, tak příslušný policista zadá informaci do systému a ta informace se objeví Národní dopravní informační centrum, operátoři ji zpracují a informace se objeví například na webových stránkách dopravniinfo.cz. Odchází všem odběratelům, kteří data od nás odebírají a je jich v současné době přes sto a jsou to odběratelé z řad médií, přepravců, asistenčních služeb, vysoké školy, různá centra dopravního výzkumu nebo poskytovatelé navigačních služeb a poskytovatele jiných služeb.”
V ostravském dispečinku se sbíhají obrazy z více než 1400 kamer, ale také z detektorů kolon nebo sčítačů dopravy. Podstatná část informací pochází přímo od lidí z terénu.
Ctirad Weissmann, vedoucí Národního dopravního informačního centra ŘSD ČR: “Jedná se o systémové prostředí, kdy do systému přicházejí informace od policie, hasičů, zdravotnických záchranných služeb, silničních správních úřadů a ostatních poskytovatelů. Dopravní informace z agenturních systémů jsou obohaceny o informace ze systémů telematických. Pracujeme v nepřetržitém provozu 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Součástí NDIC je i call centrum, které Ředitelství silnic a dálnic provozuje a na toto centrum si může veřejnost zavolat pro aktuální dopravní informace na telefonní číslo 800 280 281 v případě, že se dostane na dálnicích do potíží a potřebuje například označit vozidlo šipkou, aby byla zajištěna bezpečnost.”
[…] Continue reading Nad bezpečností provozu v celé ČR bdí Národní dopravní informační centrum… […]