NASA ve středu oznámila, že udělila ocenění společnosti The Boeing Company za projekt agentury Sustainable Flight Demonstrator, který se snaží informovat potenciální novou generaci zelených letadel s jednou uličkou. Podle dohody o financovaném vesmírném zákonu bude Boeing spolupracovat s NASA na stavbě, testování a létání předváděcího letadla v plném měřítku a ověřovat technologie zaměřené na snižování emisí. Během sedmi let NASA investuje 425 milionů dolarů, zatímco společnost a její partneři přispějí zbytkem financování dohody, odhadem asi 725 milionů dolarů. V rámci dohody agentura také přispěje technickými znalostmi a vybavením.
„Od samého začátku je NASA s vámi, když létáte. NASA se odvážila jít dál, rychleji, výš. A tím NASA učinila letectví udržitelnějším a spolehlivějším. Je to v naší DNA ,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson. „Naším cílem je, aby partnerství NASA s Boeingem na výrobě a testování plnohodnotného demonstrátoru pomohlo vést k budoucím komerčním dopravním letadlům, která jsou palivově úspornější, s přínosem pro životní prostředí, průmysl komerčního letectví a cestující po celém světě. Pokud budeme úspěšní, můžeme tyto technologie vidět v letadlech, které veřejnost vynese do nebe ve 30. letech 21. století.
Letadla s jednou uličkou jsou tahounem mnoha flotil leteckých společností a vzhledem k jejich velkému využívání představují téměř polovinu celosvětových emisí z letectví. NASA plánuje dokončit testování projektu do konce roku 2023, aby technologie a návrhy demonstrované projektem mohly informovat průmyslová rozhodnutí o příští generaci letadel s jednou uličkou, která by mohla být uvedena do provozu ve 30. letech 21. století.
Prostřednictvím projektu Sustainable Flight Demonstrator se Boeing a jeho průmyslový tým spojí s NASA na vývoji a letovém testování plnohodnotného demonstračního letounu Transonic Truss-Braced Wing.
Koncept Transonic Truss-Braced Wing zahrnuje letoun s extra dlouhými, tenkými křídly stabilizovanými diagonálními vzpěrami. Výsledkem této konstrukce je letadlo, které je mnohem úspornější než tradiční dopravní letadlo, a to díky tvaru, který by vytvářel menší odpor vzduchu – což by mělo za následek spálení méně paliva.
„NASA pracuje na ambiciózním cíli vývoje technologií, které mění hru, aby se v nadcházejících desetiletích snížila spotřeba energie a emise v letectví směrem k cíli letecké komunity nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050,“ řekl Bob Pearce, přidružený administrátor NASA pro aeronautiku. Ředitelství výzkumné mise. „Transonic Truss-Braced Wing je druh transformativního konceptu a investice, kterou budeme potřebovat, abychom se vyrovnali s těmito výzvami, a co je kritické, technologie demonstrované v tomto projektu mají jasnou a životaschopnou cestu k informování nové generace letadel s jednou uličkou, které budou přínosem. každý, kdo používá systém letecké dopravy.“
Cílem NASA je, aby technologie létaná na demonstračním letadle v kombinaci s dalšími pokroky v pohonných systémech, materiálech a architektuře systémů vedla ke snížení spotřeby paliva a emisí až o 30 % ve srovnání s dnešními nejúčinnějšími letadly s jednou uličkou, v závislosti na nasazení.
Prostřednictvím samostatného úsilí spolupracovala NASA s Boeingem a dalšími průmyslovými partnery na pokročilých konceptech udržitelného letectví, včetně konceptu Transonic Truss-Braced Wing.
Nová dohoda mezi Boeingem a NASA
„Je nám ctí pokračovat v partnerství s NASA a demonstrovat technologii, která výrazně zlepšuje aerodynamickou účinnost, což vede k podstatně nižšímu spalování paliva a emisím,“ řekl Todd Citron, technologický ředitel Boeingu. „Boeing prosazuje mnohostrannou strategii udržitelnosti, včetně obnovy flotily, provozní efektivity, obnovitelné energie a pokročilých technologií, aby podpořil akční plán USA pro klima v letectví a splnil průmyslový cíl nulových emisí uhlíku do roku 2050. Sustainable Flight Demonstrator staví na více než deset let investic NASA, Boeingu a našich průmyslových partnerů k dosažení těchto cílů.“
Nová dohoda o Funded Space Act umožňuje NASA zúročit znalosti a zkušenosti soukromého průmyslu, přičemž Boeing a jeho partneři vypracují navrhovaný technický plán. NASA poskytne přístup ke svým leteckým zařízením a odborným znalostem. NASA nebude pro své mise obstarávat letadlo ani žádný jiný hardware. Agentura získá přístup k určitým pozemním a letovým údajům, které lze použít k ověření konfigurace draku letadla a souvisejících technologií.
Sustainable Flight Demonstrator pomůže Spojeným státům dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku z letectví do roku 2050 – což je jeden z environmentálních cílů vyjádřených v akčním plánu pro klima v letectví Bílého domu v USA. Mezinárodní organizace pro civilní letectví také stanovila cíl nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050.
Projekt je aktivitou v rámci programu NASA Integrated Aviation Systems Program a klíčovým prvkem národního partnerství Sustainable Flight National Partnership, které se zaměřuje na vývoj nových udržitelných leteckých technologií.