Jak se vypořádat s ekonomickými výzvami a krizemi? Zpráva zadaná na úrovni EU nyní zdůrazňuje nedostatky na vnitřním trhu EU, ale také navrhuje odpovědi.
Zpráva o evropském vnitřním trhu zahájená hlavami států a vlád EU vidí mimo jiné do očí bijící mezery v evropských železničních spojeních. Zpráva zveřejněná ve středu uvedla, že „nejkřiklavějším paradoxem“ infrastruktury EU je, že mezi evropskými hlavními městy nelze cestovat vysokorychlostními vlaky. Bývalý italský šéf vlády a autor zprávy Enrico Letta ve středu upřesnil, že jedinou výjimkou je osa Brusel-Paříž-Amsterdam.
„Chtěl jsem to jen zdůraznit, protože mi přišlo naprosto absurdní, že musím mezi evropskými hlavními městy cestovat letadlem,“ řekl Letta. Vnímá to jako příklad toho, jak by evropský vnitřní trh mohl fungovat lépe. Zprávu mají projednat hlavy států a vlád na čtvrtečním summitu EU v Bruselu.
Letta ve zprávě navíc tvrdí, že by měla být přísnější pravidla státní podpory na národní úrovni, ale více státních peněz pro firmy na úrovni EU. „Konkrétně bychom si dokázali představit mechanismus příspěvků na státní pomoc, který by vyžadoval, aby členské státy vyčlenily část svých národních zdrojů na financování celoevropských iniciativ a investic,“ říká.
Zpráva v zásadě vidí ekonomiku EU v potížích. Uvádí: „Zatímco HDP na obyvatele v USA vzrostlo mezi lety 1993 a 2022 o téměř 60 procent, v Evropě byl nárůst nižší než 30 procent, aby bylo možné čelit takovým výzvám jako geopolitické napětí, stárnoucí populace a konkurence z Číny a USA. „Společnosti z EU v současnosti zaostávají za svými globálními konkurenty, zejména za těmi v USA a Číně,“ uvádí zpráva.
Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) nyní varuje před přílišnými ambicemi. „Pokud budou na trh vnucovány další a další politické nebo dokonce geopolitické cíle, nezbude z toho mnoho a jeho pozitivní ekonomický dopad,“ říká generální poradce DIHK Stephan Wernicke.