Za hodinu ve vlaku z Drážďan do Prahy: S výstavbou nové trasy by to mělo být možné a údolí Labe se uleví od železniční dopravy. Kdy projede první vlak nejdelším železničním tunelem Německa?
Nejdelší železniční tunel Německa má vyrůst ve východních Krušných horách a výrazně zkrátí dobu cestování mezi Drážďany a Prahou. Po prozkoumání různých variant nové trati se nyní upřednostňuje výstavba jediného, asi 30 kilometrů dlouhého tunelu mezi Heidenau na německé straně a Ústím nad Labem na české straně, oznámily v pondělí Deutsche Bahn. Varianta plného tunelu je nejlepším řešením pro životní prostředí i technicky a ekonomicky.
Projekt nové výstavby je považován za mezinárodně významný projekt železniční dopravy. Pozadím je, že současná trasa údolím Labe naráží na kapacitní limit. Nová trasa má nabídnout protipovodňovou alternativu a zkrátit jízdní doby. Cestující by v budoucnu měli být schopni cestovat z Drážďan do české metropole za pouhou hodinu. V současné době trvá cesta obvykle kolem dvou a půl hodiny.
Projekt spojuje národy a vytváří podmínky pro více osobní a nákladní železniční dopravy, uvedl zástupce Deutsche Bahn pro Sasko Martin Walden. Stavba trasy potřebuje absolutní prioritu, zdůraznil saský ministr dopravy Martin Dulig (SPD). S nyní oznámeným rozhodnutím o kurzu bylo dosaženo dalšího milníku. Větší ohlas mezi občany v kraji má také varianta plného tunelu, vysvětlil Dulig.
Východními Krušnými horami mají být podle plánů raženy dvě souběžné tunelové trouby. Tubusy jsou jednokolejné a jsou určeny pro osobní i nákladní vlaky. Na německé straně je součástí nové výstavby tunelu i rozšíření trasy mezi Drážďany a Heidenau. Za tím účelem má být vybudováno kolem 46 kilometrů nových kolejí, moderní řídicí a zabezpečovací technika a také nové odstavné plochy pro vlaky.
Trasa Drážďany-Praha je součástí evropského železničního koridoru z německých přístavů Severního a Baltského moře přes jihovýchodní Evropu do Istanbulu a Atén. Podle Deutsche Bahn jsou od ledna v komunitách plánovány dialogy s občany, které mají poskytnout informace o plánování. Preferovaná varianta by měla být dokončena do poloviny příštího roku a dokumenty pak budou předloženy Bundestagu. Rozhodnutí o realizaci a financování by mělo padnout na konci volebního období.
Cestující po železnici si však budou muset počkat minimálně další dvě desetiletí, než tunelem projede první vlak. Podle aktuálních prognóz se očekává zahájení stavby kolem roku 2032, podle Deutsche Bahn a doba výstavby se odhaduje na zhruba 12 let.
Landrückentunnel v Hesensku je s 10,8 kilometry považován za nejdelší železniční tunel v Německu. Tunel Fehmarnbelt mezi Šlesvickem-Holštýnskom a Dánskem, který se právě staví, má být dlouhý kolem 18 kilometrů.
redakce, DPA, AP, ČTK, vizualizace DB AG
[…] Continue reading Nejdelší železniční tunel Německa plánovaný v Krušných horách at Transpo… […]